| Produktnamn | 15HM03S22M5HVBE |
| Dimension | in-/utlopp: Rp2 / Rp11/2 |
| Storlek | 534x195x249mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, 15m³/ h, temp(-30)-60°C |
| Effekt/Eldata | 1x230V 12,1A, 2,2kW, 2825 RPM |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-104606181 |
| Nominellt flöde (BEP) | 17 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 304 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 24 m³/h |
| Max. statisk höjd | 43 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 12,1 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 2,2 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2825 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 60 °C |
| Omgivningstemperatur | -15 - 45 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 2" (50) |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumphöjd | 249 mm |
| Motoreffektivitetsklass | IE2 |
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 325 | ||
| Bredd (mm) | 640 | ||
| Höjd (mm) | 470 | ||
| Vikt (kg) | 35 | ||
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5855731.pdf |
| RSK-nummer | 5855840 |
| GTIN | - |
| Produkt | Horisontell flerstegspump |
| Tryckhöjd (BEP) | 304 kPa |
| Max. statisk höjd | 43 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 12,1 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2825 /min |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumphöjd | 249 mm |