| Produktnamn | 15HM03S22T5RVBE |
| Dimension | in-/utlopp: Rp2 / Rp11/2 |
| Storlek | 534x195x224mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, 15m³/ h, temp(-30)-90°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V 4,56A, 2,2kW, 2890 RPM |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | gängad |
|---|---|
| Färg | rostfri/blå |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | hus: AISI 304, hjul: AISI 304 |
| Standard | WRAS, ACS, EN 12756 |
| Övrig info | IE3, IP 55 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-104604981 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Modell/Utförande | Horisontell |
|---|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Nominellt flöde (BEP) | 17,3 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 313,8 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 24 m³/h |
| Max. statisk höjd | 44 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 4,56 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 2,2 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2890 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -15 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 2" (50) |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumphöjd | 224 mm |
| Motoreffektivitetsklass | IE3 |
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 325 | ||
| Bredd (mm) | 640 | ||
| Höjd (mm) | 470 | ||
| Vikt (kg) | 30 | ||
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5855731.pdf |
| RSK-nummer | 5855842 |
| GTIN | - |
| Produkt | Horisontell flerstegspump |
| Utförande | gängad |
| Färg | rostfri/blå |
| Övrig info | IE3, IP 55 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Max. statisk höjd | 44 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 4,56 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2890 /min |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumphöjd | 224 mm |