| Produktnamn | 15HM07S55T5VVBE |
| Dimension | in-/utlopp: Rp2 / Rp11/2 |
| Storlek | 789x195x280mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, 15m³/ h, temp(-30)-90°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V 10,5A, 5,5kW, 2895 RPM |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-104605021 |
| Nominellt flöde (BEP) | 17,4 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 735,5 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 24 m³/h |
| Max. statisk höjd | 102 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 380 - 690 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 10,5 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 5,5 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2895 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -15 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 2" (50) |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumphöjd | 280 mm |
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 305 | ||
| Bredd (mm) | 1015 | ||
| Höjd (mm) | 510 | ||
| Vikt (kg) | 58 | ||
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5855731.pdf |
| RSK-nummer | 5855847 |
| GTIN | - |
| Produkt | Horisontell flerstegspump |
| Max. statisk höjd | 102 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 380 - 690 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 10,5 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2895 /min |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumphöjd | 280 mm |