RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2024-04-12
RSK-nr enhet: ST
Lowara elektronisk tryckstegringspump, 15HMX03S30T04VBE med Hydrovar X. Horisontell 3-stegs centrifugalpump med intelligent pumpstyrning och assisterad reluktansmotor. Avsedd för dricksvattenförsörjning, bevattningar, lätt industri m.m. Dricksvattengodkänd enligt WRAS, ACS och D.M. 174. Materialspecifikation: Pumphus AISI 304, Pumphjul AISI 304.Axeltätning: Kol/Keramik/EPDM. Anslutningar IN/UT: Invändig gänga Rp2" (G 50)/Rp1½" (G 40). Motor: 3-fas 400 V. 3 kW, 5,71 A, 3600rpm. Verkningsgrad IE5/IES2. IP 55, F (155°C). Inbyggt motorskydd, larm, externa ingångar för start/stopp mm. Temp -30 - 90 C. Tryck max PN 10 bar, Vikt 30,4 kg.
Lowara elektronisk tryckstegringspump, 15HMX03S30T04VBE med Hydrovar X. Horisontell 3-stegs centrifugalpump med intelligent pumpstyrning och assisterad reluktansmotor. Avsedd för dricksvattenförsörjning, bevattningar, lätt industri m.m. Dricksvattengodkänd enligt WRAS, ACS och D.M. 174. Materialspecifikation: Pumphus AISI 304, Pumphjul AISI 304.Axeltätning: Kol/Keramik/EPDM. Anslutningar IN/UT: Invändig gänga Rp2" (G 50)/Rp1½" (G 40). Motor: 3-fas 400 V. 3 kW, 5,71 A, 3600rpm. Verkningsgrad IE5/IES2. IP 55, F (155°C). Inbyggt motorskydd, larm, externa ingångar för start/stopp mm. Temp -30 - 90 C. Tryck max PN 10 bar, Vikt 30,4 kg.
| RSK-nummer | 5855924 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-10464E0H1 |
| GTIN | - |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | 15HMX03S30T04VBE |
| Dimension | Rp2" (G 50)/Rp1½" (G 40) |
| Storlek | 549x275x284mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN 10, 15m³/h, -30 till 90°C |
| Effekt/Eldata | 3 x 400V 50 Hz/3 kW |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | gängad |
|---|---|
| Färg | rostfri/blå |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | Hus & pumphjul: Rostfritt stål |
| Standard | WRAS, ACS, EN 12756 |
| Övrig info | IP 55 , IE5/IES2 |
| Tillverkarens produktsida | https://www.xylem.com/sv-se/products--services/pumps-packaged-pump-systems/pumps/multi-stage-pumps/vertical-horizontal/e-hm-horizontal-multistage-centrifugal-pumps/ |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-10464E0H1 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.xylem.com/sv-se/products--services/pumps-packaged-pump-systems/pumps/multi-stage-pumps/vertical-horizontal/e-hm-horizontal-multistage-centrifugal-pumps/ |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4308) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4308) |
| Nominellt flöde (BEP) | 5 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 421 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 8,1 m³/h |
| Max. statisk höjd | 58 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Märkspänning | 380 - 480 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 6,7 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 3600 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Kommunikation | Inbyggd (integrerad) |
| Radiostandard Bluetooth | Ja |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Ja |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Ja |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Ja |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -20 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 2" (50) |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Vikt | 30,4 kg |
| Motoreffektivitetsklass | IE5 |
| Med torrkörningsskydd | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 790 | ||
| Bredd (mm) | 390 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 25,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5855910.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5855924 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-10464E0H1 |
| GTIN | - |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | 15HMX03S30T04VBE |
| Dimension | Rp2" (G 50)/Rp1½" (G 40) |
| Storlek | 549x275x284mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN 10, 15m³/h, -30 till 90°C |
| Effekt/Eldata | 3 x 400V 50 Hz/3 kW |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | gängad |
|---|---|
| Färg | rostfri/blå |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | Hus & pumphjul: Rostfritt stål |
| Standard | WRAS, ACS, EN 12756 |
| Övrig info | IP 55 , IE5/IES2 |
| Tillverkarens produktsida | https://www.xylem.com/sv-se/products--services/pumps-packaged-pump-systems/pumps/multi-stage-pumps/vertical-horizontal/e-hm-horizontal-multistage-centrifugal-pumps/ |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-10464E0H1 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.xylem.com/sv-se/products--services/pumps-packaged-pump-systems/pumps/multi-stage-pumps/vertical-horizontal/e-hm-horizontal-multistage-centrifugal-pumps/ |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4308) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4308) |
| Nominellt flöde (BEP) | 5 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 421 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 8,1 m³/h |
| Max. statisk höjd | 58 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Märkspänning | 380 - 480 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 6,7 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 3600 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Kommunikation | Inbyggd (integrerad) |
| Radiostandard Bluetooth | Ja |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Ja |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Ja |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Ja |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -20 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 2" (50) |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Vikt | 30,4 kg |
| Motoreffektivitetsklass | IE5 |
| Med torrkörningsskydd | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 790 | ||
| Bredd (mm) | 390 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 25,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5855910.pdf |
|---|---|