RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2024-04-12
RSK-nr enhet: ST
Lowara elektronisk tryckstegrinspump 15SVX03F040PT04QBE med intelligent pumpstyrning Hydrovar X. Vertikal 3-stegs centrifugalpump avsedd för dricksvattenförsörjning, bevattningar, lätt industri m.m. Dricksvattengodkänd enligt WRAS, ACS och D.M. 174. Materialspecifikation: pumphus AISI 304, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar: Fläns, DN50/PN25, (motflänsar ingår ej). Motordata: Assisterad reluktansmotor, 3-fas 400 V. 4 kW, 7,23 A, 3600 rpm. Isolationsklass: F (155°C). IP55, IES2.Verkningsgrad MEI 0,7. Temp -30 - 120 C. Tryck max 25 bar, Vikt 37,7 kg. Bygglängd: 300mm, Höjd: 806mm
Lowara elektronisk tryckstegrinspump 15SVX03F040PT04QBE med intelligent pumpstyrning Hydrovar X. Vertikal 3-stegs centrifugalpump avsedd för dricksvattenförsörjning, bevattningar, lätt industri m.m. Dricksvattengodkänd enligt WRAS, ACS och D.M. 174. Materialspecifikation: pumphus AISI 304, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar: Fläns, DN50/PN25, (motflänsar ingår ej). Motordata: Assisterad reluktansmotor, 3-fas 400 V. 4 kW, 7,23 A, 3600 rpm. Isolationsklass: F (155°C). IP55, IES2.Verkningsgrad MEI 0,7. Temp -30 - 120 C. Tryck max 25 bar, Vikt 37,7 kg. Bygglängd: 300mm, Höjd: 806mm
| RSK-nummer | 5856118 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-1017LE1H1 |
| GTIN | - |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | 15SVX03F040PT04QBE |
| Dimension | DN 50 / PN25 |
| Storlek | BL: 300mm, H: 806mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN 25, 15m³/h, -30 till 120°C |
| Effekt/Eldata | 3 x 400V 50 Hz/4 kW |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | vertikal, DIN Fläns, In- Line |
|---|---|
| Färg | rostfri/blå |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | Hus & pumphjul: Rostfritt stål |
| Standard | WRAS, ACS, EN 12756 |
| Övrig info | IP 55, IE5/IES2 |
| Tillverkarens produktsida | https://www.xylem.com/sv-se/products--services/pumps-packaged-pump-systems/pumps/multi-stage-pumps/vertical-horizontal/e-sv-stainless-steel-vertical-multi-stage-pumps/ |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-1017LE1H1 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.xylem.com/sv-se/products--services/pumps-packaged-pump-systems/pumps/multi-stage-pumps/vertical-horizontal/e-sv-stainless-steel-vertical-multi-stage-pumps/ |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Syrafast stål 316 (1.4408) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Syrafast stål 316 (1.4408) |
| Nominellt flöde (BEP) | 20,3 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 510 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 29,1 m³/h |
| Max. statisk höjd | 61 m |
| Max. arbetstryck | 25 bar |
| Märkspänning | 380 - 480 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 7,7 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 4 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 3600 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Kommunikation | Inbyggd (integrerad) |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Ja |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Ja |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Ja |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 30 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -20 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | DN 50 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 25 |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 50 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 25 |
| Flänsform | Rund |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 300 mm |
| Pumphöjd | 806 mm |
| Vikt | 37,7 kg |
| Motoreffektivitetsklass | IE5 |
| Med torrkörningsskydd | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 600 | ||
| Vikt (kg) | 52,8 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5856086.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5856086.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_24_5882900_gruppfil.pdf |
| RSK-nummer | 5856118 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-1017LE1H1 |
| GTIN | - |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | 15SVX03F040PT04QBE |
| Dimension | DN 50 / PN25 |
| Storlek | BL: 300mm, H: 806mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN 25, 15m³/h, -30 till 120°C |
| Effekt/Eldata | 3 x 400V 50 Hz/4 kW |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | vertikal, DIN Fläns, In- Line |
|---|---|
| Färg | rostfri/blå |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | Hus & pumphjul: Rostfritt stål |
| Standard | WRAS, ACS, EN 12756 |
| Övrig info | IP 55, IE5/IES2 |
| Tillverkarens produktsida | https://www.xylem.com/sv-se/products--services/pumps-packaged-pump-systems/pumps/multi-stage-pumps/vertical-horizontal/e-sv-stainless-steel-vertical-multi-stage-pumps/ |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-1017LE1H1 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.xylem.com/sv-se/products--services/pumps-packaged-pump-systems/pumps/multi-stage-pumps/vertical-horizontal/e-sv-stainless-steel-vertical-multi-stage-pumps/ |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Syrafast stål 316 (1.4408) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Syrafast stål 316 (1.4408) |
| Nominellt flöde (BEP) | 20,3 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 510 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 29,1 m³/h |
| Max. statisk höjd | 61 m |
| Max. arbetstryck | 25 bar |
| Märkspänning | 380 - 480 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 7,7 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 4 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 3600 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Kommunikation | Inbyggd (integrerad) |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Ja |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Ja |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Ja |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 30 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -20 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | DN 50 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 25 |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 50 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 25 |
| Flänsform | Rund |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 300 mm |
| Pumphöjd | 806 mm |
| Vikt | 37,7 kg |
| Motoreffektivitetsklass | IE5 |
| Med torrkörningsskydd | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 600 | ||
| Vikt (kg) | 52,8 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5856086.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5856086.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_24_5882900_gruppfil.pdf |