| Produktnamn | 1HM16S07T5RVBE |
| Dimension | in-/utlopp: Rp1 / Rp1 |
| Storlek | 648x165x219mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, 1m³/ h, temp(-30) - 90°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V 1,7A, 0,75kW, 2885 RPM |
| Standard | WRAS, ACS, EN 12756 |
| Övrig info | IE3, IP 55 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-104604151 |
| Nominellt flöde (BEP) | 1,66 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 755,1 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 2,4 m³/h |
| Max. statisk höjd | 96 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 1,7 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,75 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2885 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -15 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1" (25) |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1" (25) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumphöjd | 219 mm |
| Motoreffektivitetsklass | IE3 |
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 305 | ||
| Bredd (mm) | 945 | ||
| Höjd (mm) | 330 | ||
| Vikt (kg) | 22 | ||
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5855731.pdf |
| RSK-nummer | 5855752 |
| GTIN | - |
| Produkt | Horisontell flerstegspump |
| Övrig info | IE3, IP 55 |
| Max. statisk höjd | 96 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 1,7 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2885 /min |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumphöjd | 219 mm |