Lowara tryckstegringspump 22SV06T075T/E. Vertikal 6-stegs centrifugalpump med klassledande verkningsgrad och standardiserade komponenter t.ex. DIN normerad axeltätning och IEC motor. Avsedd för dricksvattenförsörjning, bevattningar, lätt industri m.m. Dricksvattengodkänd enligt WRAS, ACS och D.M. 174. Materialspecifikation: pumphus AISI 304, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar: Oval Fläns, Rp2" (G 50) / PN16, motflänsar ingår. Motordata: 3-fas 400/690 V. 14,0/8,1 A. 7,5 kW, 2920 rpm. Isolationsklass: F (155°C). IP55, IE3. Verkningsgrad MEI 0,7. Temp -30 - 120 C. Tryck max 25 bar, Vikt 78 kg. Bygglängd: 264mm. Höjd: 1027mm.
| RSK-nummer | 5856041 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-1016LDG60 |
| GTIN | - |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | 22SV06T075T/E |
| Dimension | Rp2" (DN 50) |
| Storlek | BL: 200mm, H: 1027mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN 25, 22m³/h, -30 till 120°C |
| Effekt/Eldata | 3 x 400V 50 Hz/7,5 kW |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | vertikal, oval fläns, In- Line |
|---|---|
| Färg | rostfri/blå |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | Hus & pumphjul: Rostfritt stål |
| Standard | WRAS, ACS, EN 12756 |
| Övrig info | IP 55, IE3 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Modell/Utförande | Vertikal |
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Nominellt flöde (BEP) | 19,8 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 745 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 29 m³/h |
| Max. statisk höjd | 94 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 380 - 690 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 14 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 7,5 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2915 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -20 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | 2" (50) |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Flänsform | Oval |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 200 mm |
| Pumphöjd | 1027 mm |
| Vikt | 78 kg |
| Motoreffektivitetsklass | IE3 |
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 98 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 1200 | ||
| Vikt (kg) | 98 | ||
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5882110.pdf |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5882110.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5882110.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_24_5882900_gruppfil.pdf |
| RSK-nummer | 5856041 |
| Dimension | Rp2" (DN 50) |
| Färg | rostfri/blå |
| Övrig info | IP 55, IE3 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tryckhöjd (BEP) | 745 kPa |
| Max. statisk höjd | 94 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 380 - 690 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 14 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2915 /min |
| Flänsform | Oval |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 200 mm |
| Pumphöjd | 1027 mm |