| Produktnamn | 3HM17S15M5HQBE E2 |
| Dimension | in-/utlopp: Rp1 / Rp1 |
| Storlek | 668x165x249mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, 3m³/h, temp(-30) - 90°C |
| Effekt/Eldata | 1x230V, 1,5kW, 8,1A, 2890 rpm. |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-104605G51 |
| Nominellt flöde (BEP) | 3 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 980 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 4,4 m³/h |
| Max. statisk höjd | 126 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 8,1 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 1,5 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2890 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 90 °C |
| Omgivningstemperatur | -20 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1" (25) |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1" (25) |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumphöjd | 249 mm |
| Vikt | 32 kg |
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 945 | ||
| Bredd (mm) | 305 | ||
| Höjd (mm) | 450 | ||
| Vikt (kg) | 25 | ||
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5855943.pdf |
| RSK-nummer | 5855970 |
| GTIN | - |
| Produkt | Horisontell flerstegspump |
| Tryckhöjd (BEP) | 980 kPa |
| Max. statisk höjd | 126 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 8,1 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2890 /min |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumphöjd | 249 mm |