| Produktnamn | 5HM10S15M5HVBE E2 |
| Dimension | in-/utlopp: Rp11/4 / Rp1 |
| Storlek | 249x165x249mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, 5m³/h, temp(-30) - 90°C |
| Effekt/Eldata | 1x230V, 1,5kW, 8,1A, 2890 rpm. |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | gängad |
|---|---|
| Färg | rostfri/blå |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | hus: AISI 304, hjul: AISI 304 |
| Standard | WRAS, ACS, EN 12756 |
| Övrig info | IE2, IP 55 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-104605L31 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Modell/Utförande | Horisontell |
|---|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Nominellt flöde (BEP) | 6 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 559 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 8,5 m³/h |
| Max. statisk höjd | 74 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 8,1 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 1,5 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2890 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 90 °C |
| Omgivningstemperatur | -20 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/4" (32) |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1" (25) |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumphöjd | 249 mm |
| Vikt | 30 kg |
| Motoreffektivitetsklass | IE2 |
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 945 | ||
| Bredd (mm) | 305 | ||
| Höjd (mm) | 450 | ||
| Vikt (kg) | 35 | ||
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5855943.pdf |
| RSK-nummer | 5855980 |
| GTIN | - |
| Produkt | Horisontell flerstegspump |
| Utförande | gängad |
| Färg | rostfri/blå |
| Övrig info | IE2, IP 55 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tryckhöjd (BEP) | 559 kPa |
| Max. statisk höjd | 74 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 8,1 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2890 /min |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumphöjd | 249 mm |