Avaktiverad 2024-06-26
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2019-11-30
RSK-nr enhet: ST
Lowara CAM 200/35/D, horisontell tvåstegs centrifugalpump i rostfritt stål. Försedd med flänsmonterad specialmotor med förlängd axel och motorverkningsgrad enligt IE3. Materialspecifikation: Pumphus AISI 304, Diffusor AISI 304, Pumphjul AISI 304, Axeltätning Kol/keramik/NBR, O-ringar NBR, Anslutningar IN/UT: Invändig gänga Rp1½" / Rp1". Stämpeldata: 1-fas 230 V. 12,6 A. 2,2 kW, 2825 RPM. Kappslingsklass IP 55. Temperatur -10-85 °C. Arbetstryck max 8 bar. Ljudnivå lägre än 70 dBa. Vikt 28 kg,
Lowara CAM 200/35/D, horisontell tvåstegs centrifugalpump i rostfritt stål. Försedd med flänsmonterad specialmotor med förlängd axel och motorverkningsgrad enligt IE3. Materialspecifikation: Pumphus AISI 304, Diffusor AISI 304, Pumphjul AISI 304, Axeltätning Kol/keramik/NBR, O-ringar NBR, Anslutningar IN/UT: Invändig gänga Rp1½" / Rp1". Stämpeldata: 1-fas 230 V. 12,6 A. 2,2 kW, 2825 RPM. Kappslingsklass IP 55. Temperatur -10-85 °C. Arbetstryck max 8 bar. Ljudnivå lägre än 70 dBa. Vikt 28 kg,
| RSK-nummer | 5855426 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-104490130 |
| GTIN | - |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | CAM 200/35/D |
| Dimension | Rp1½" (G 40) / Rp1" (G25) |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 0-12,6m³/h/53,5-36,5m/-10-85°C |
| Effekt/Eldata | 1x230V, 2,20kW, 12,6A |
| Funktion | end suction, horisontell |
| Utförande | torr konventionell gängad |
|---|---|
| Färg | rostfri/blå |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | IP55 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-104490130 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Nominellt flöde (BEP) | 10,49 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 412 kPa |
| Max. statisk höjd | 54 m |
| Max. flödeskapacitet | 12,6 m³/h |
| Max. arbetstryck | 8 bar |
| Typ av drivenhet | Elektrisk |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 12,6 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 2,2 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2892 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 85 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1" (25) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumplängd | 454 mm |
| Motoreffektivitetsklass | IE2 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 450 | ||
| Bredd (mm) | 250 | ||
| Höjd (mm) | 250 | ||
| Vikt (kg) | 28 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5881971.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5855426 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-104490130 |
| GTIN | - |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | CAM 200/35/D |
| Dimension | Rp1½" (G 40) / Rp1" (G25) |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 0-12,6m³/h/53,5-36,5m/-10-85°C |
| Effekt/Eldata | 1x230V, 2,20kW, 12,6A |
| Funktion | end suction, horisontell |
| Utförande | torr konventionell gängad |
|---|---|
| Färg | rostfri/blå |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | IP55 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-104490130 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Nominellt flöde (BEP) | 10,49 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 412 kPa |
| Max. statisk höjd | 54 m |
| Max. flödeskapacitet | 12,6 m³/h |
| Max. arbetstryck | 8 bar |
| Typ av drivenhet | Elektrisk |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 12,6 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 2,2 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2892 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 85 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1" (25) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumplängd | 454 mm |
| Motoreffektivitetsklass | IE2 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 450 | ||
| Bredd (mm) | 250 | ||
| Höjd (mm) | 250 | ||
| Vikt (kg) | 28 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5881971.pdf |
|---|---|