RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-02-23
RSK-nr enhet: ST
Vertikala flerstegs centrifugalpumpar
Vertikala flerstegs centrifugalpumpar
| RSK-nummer | 5856246 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 96500983 |
| GTIN | 5700396213019 |
| Produkt | Centrifugalpump |
| Produktnamn | CR 10-5 A-A-A-E-HQQE |
| Dimension | Rp50 |
| Storlek | 50 Hz |
| Tryck/Flöde/Temp | PN 16 |
| Effekt/Eldata | 2.2 kW 3x230/400 |
| Funktion | Vertikal tryckstegringspump |
| Utförande | med oval fläns med motfläns |
|---|---|
| Färg | svart/rostfritt |
| Ytbehandling | Katafores |
| Material | rostfritt |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/se/products/cr-cre-cri-crie-crn-crne-crt-crte/cr/cr-10-5-96500983?frequency=50&pumpsystemid=2852995974&tab=variant-curves |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 96500983 |
|---|
| GTIN | 5700396213019 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/se/products/cr-cre-cri-crie-crn-crne-crt-crte/cr/cr-10-5-96500983?frequency=50&pumpsystemid=2852995974&tab=variant-curves |
|---|
| Modell/Utförande | Vertikal |
|---|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material anslutning | Gjutjärn |
| Materialkvalitet anslutning | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Nominellt flöde (BEP) | 10 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 399,13 kPa |
| Max. statisk höjd | 51,1 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 4,6 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 2,2 kW |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,7 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2899 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Typ av varvtalsreglering | Övrigt |
| Motor med förlängd axel | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 3G (UMTS) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 20 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | 30 - 60 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Flänsform | Oval |
| Självevakuerande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 200 mm |
| Pumphöjd | 774 mm |
| Vikt | 49 kg |
| Explosionssäker | Nej |
| Normmotor | Ja |
| Motoreffektivitetsklass | IE3 |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 912 | ||
| Bredd (mm) | 334 | ||
| Höjd (mm) | 341 | ||
| Vikt (kg) | 53 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5856246 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 96500983 |
| GTIN | 5700396213019 |
| Produkt | Centrifugalpump |
| Produktnamn | CR 10-5 A-A-A-E-HQQE |
| Dimension | Rp50 |
| Storlek | 50 Hz |
| Tryck/Flöde/Temp | PN 16 |
| Effekt/Eldata | 2.2 kW 3x230/400 |
| Funktion | Vertikal tryckstegringspump |
| Utförande | med oval fläns med motfläns |
|---|---|
| Färg | svart/rostfritt |
| Ytbehandling | Katafores |
| Material | rostfritt |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/se/products/cr-cre-cri-crie-crn-crne-crt-crte/cr/cr-10-5-96500983?frequency=50&pumpsystemid=2852995974&tab=variant-curves |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 96500983 |
|---|
| GTIN | 5700396213019 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/se/products/cr-cre-cri-crie-crn-crne-crt-crte/cr/cr-10-5-96500983?frequency=50&pumpsystemid=2852995974&tab=variant-curves |
|---|
| Modell/Utförande | Vertikal |
|---|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material anslutning | Gjutjärn |
| Materialkvalitet anslutning | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Nominellt flöde (BEP) | 10 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 399,13 kPa |
| Max. statisk höjd | 51,1 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 4,6 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 2,2 kW |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,7 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2899 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Typ av varvtalsreglering | Övrigt |
| Motor med förlängd axel | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 3G (UMTS) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 20 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | 30 - 60 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Flänsform | Oval |
| Självevakuerande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 200 mm |
| Pumphöjd | 774 mm |
| Vikt | 49 kg |
| Explosionssäker | Nej |
| Normmotor | Ja |
| Motoreffektivitetsklass | IE3 |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 912 | ||
| Bredd (mm) | 334 | ||
| Höjd (mm) | 341 | ||
| Vikt (kg) | 53 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |