RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2021-10-15
RSK-nr enhet: ST
Vertikal fastvarvig flerstegs centrifugalpump, 3-fas fläktkyld IE3 asynkronmotor
Vertikal fastvarvig flerstegs centrifugalpump, 3-fas fläktkyld IE3 asynkronmotor
| RSK-nummer | 5855601 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 96501230 |
| GTIN | 5700396217956 |
| Produkt | Centrifugalpump |
| Produktnamn | CR 10-8 A-A-A-E-HQQE |
| Dimension | RP 1 1/2 |
| Storlek | 200mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp -20°C till 120°C |
| Effekt/Eldata | 3kW 3x380-415D V 50Hz |
| Funktion | vertikal tryckstegringspump |
| Utförande | pump med oval fläns |
|---|---|
| Färg | svart/rostfritt |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | bas gjutjärn,pumphjul rostfr. |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/se/products/cr-cre-cri-crie-crn-crne-crt-crte/cr/cr-10-8-96501230?tab=variant-curves |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 96501230 |
|---|
| GTIN | 5700396217956 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/se/products/cr-cre-cri-crie-crn-crne-crt-crte/cr/cr-10-8-96501230?tab=variant-curves |
|---|
| Modell/Utförande | Vertikal |
|---|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material anslutning | Gjutjärn |
| Materialkvalitet anslutning | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Nominellt flöde (BEP) | 10 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 635,3 kPa |
| Max. statisk höjd | 81,7 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 380 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 6,3 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3 kW |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,7 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2902 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Motor med förlängd axel | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 20 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | 30 - 60 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Flänsform | Oval |
| Självevakuerande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 200 mm |
| Pumphöjd | 883 mm |
| Vikt | 57 kg |
| Explosionssäker | Nej |
| Normmotor | Ja |
| Motoreffektivitetsklass | IE3 |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1142 | ||
| Bredd (mm) | 334 | ||
| Höjd (mm) | 341 | ||
| Vikt (kg) | 61 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_25_5855601.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.grundfos.com/se/legal/general-terms-and-conditions-of-sales-and-delivery |
| Säkerhetsinstruktion | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SINST/SINST_25_5823456.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |
| RSK-nummer | 5855601 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 96501230 |
| GTIN | 5700396217956 |
| Produkt | Centrifugalpump |
| Produktnamn | CR 10-8 A-A-A-E-HQQE |
| Dimension | RP 1 1/2 |
| Storlek | 200mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp -20°C till 120°C |
| Effekt/Eldata | 3kW 3x380-415D V 50Hz |
| Funktion | vertikal tryckstegringspump |
| Utförande | pump med oval fläns |
|---|---|
| Färg | svart/rostfritt |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | bas gjutjärn,pumphjul rostfr. |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/se/products/cr-cre-cri-crie-crn-crne-crt-crte/cr/cr-10-8-96501230?tab=variant-curves |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 96501230 |
|---|
| GTIN | 5700396217956 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/se/products/cr-cre-cri-crie-crn-crne-crt-crte/cr/cr-10-8-96501230?tab=variant-curves |
|---|
| Modell/Utförande | Vertikal |
|---|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material anslutning | Gjutjärn |
| Materialkvalitet anslutning | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Nominellt flöde (BEP) | 10 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 635,3 kPa |
| Max. statisk höjd | 81,7 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 380 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 6,3 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3 kW |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,7 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2902 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Motor med förlängd axel | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 20 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | 30 - 60 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Flänsform | Oval |
| Självevakuerande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 200 mm |
| Pumphöjd | 883 mm |
| Vikt | 57 kg |
| Explosionssäker | Nej |
| Normmotor | Ja |
| Motoreffektivitetsklass | IE3 |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1142 | ||
| Bredd (mm) | 334 | ||
| Höjd (mm) | 341 | ||
| Vikt (kg) | 61 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_25_5855601.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.grundfos.com/se/legal/general-terms-and-conditions-of-sales-and-delivery |
| Säkerhetsinstruktion | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SINST/SINST_25_5823456.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |