ProduktnamnHelix EXCEL 1007-1/16/E/KS
DimensionG40 oval fl.
StorlekBL=200mm
Tryck/Flöde/TempPN16, temp -20°C till +120°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 4,2kW
Standard-
Övrig infohögeffektivt utförande
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4171906
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 4171906
GTIN 4048482283685
Max. flödeskapacitet 5,4 m³/h
Max. statisk höjd 98,2 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 7,2 A
Axeleffekt per motor (P2) 4,2 kW
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) -30 - 120 °C
Omgivningstemperatur -15 - 50 °C
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 40 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 248 mm
Pumphöjd 149 mm
Normmotor Nej
Motoreffektivitetsklass IE5
Med torrkörningsskydd Nej
Palltyp -
Djup (mm) 1350
Bredd (mm) 600
Höjd (mm) 600
Vikt (kg) 77
RSK-nummer5883408
GTIN4048482283685
ProduktTryckstegringspump
DimensionG40 oval fl.
StorlekBL=200mm
Standard-
Max. flödeskapacitet 5,4 m³/h
Max. statisk höjd 98,2 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 7,2 A
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 248 mm
Pumphöjd 149 mm