ProduktnamnHelix EXCEL 1009-1/16/E/KS
DimensionG40 oval fl.
StorlekBL=200mm
Tryck/Flöde/TempPN16, temp -20°C till +120°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 5,5kW
Standard-
Övrig infohögeffektivt utförande
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4171914
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 4171914
GTIN 4048482283722
Max. flödeskapacitet 5,4 m³/h
Max. statisk höjd 126,3 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 9,3 A
Axeleffekt per motor (P2) 5,5 kW
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) -30 - 120 °C
Omgivningstemperatur -15 - 50 °C
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 40 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 248 mm
Pumphöjd 149 mm
Normmotor Nej
Motoreffektivitetsklass IE5
Med torrkörningsskydd Nej
Palltyp -
Djup (mm) 1375
Bredd (mm) 600
Höjd (mm) 600
Vikt (kg) 85
RSK-nummer5883409
GTIN4048482283722
ProduktTryckstegringspump
DimensionG40 oval fl.
StorlekBL=200mm
Standard-
Max. flödeskapacitet 5,4 m³/h
Max. statisk höjd 126,3 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 9,3 A
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 248 mm
Pumphöjd 149 mm