ProduktnamnHelix EXCEL 216-1/25/E/KS
DimensionDN25
StorlekBL=250mm
Tryck/Flöde/TempPN25, temp -20°C till +120°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 2,2kW
Funktionför tryckstegring/tappvatten
Utförandefläns PN25, elektr.
Färggrön
Ytbehandling-
Material rostfritt stål/flermaterial
Standard-
Övrig infohögeffektivt utförande
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4162546
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 4162546
GTIN 4048482212807
Produktegenskaper
Modell/Utförande Vertikal
Material pumphus Rostfritt stål
Materialkvalitet pumphus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Rostfritt stål 304 (1.4307)
Material anslutning Rostfritt stål
Materialkvalitet anslutning Rostfritt stål 304 (1.4301)
Max. flödeskapacitet 4,5 m³/h
Max. statisk höjd 167,8 m
Max. arbetstryck 25 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 4,8 A
Axeleffekt per motor (P2) 2,2 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,7
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 3500 /min
Varvtalsreglering motor Inbyggd (integrerad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Nej
Kommunikation Förberedd
Med kommunikationsgränssnitt RS 485 Nej
Med kommunikationsgränssnitt RS 232 Nej
Stödjer protokoll KNX Nej
Stödjer protokoll PROFIBUS Nej
Stödjer protokoll PROFINET IO Nej
Stödjer protokoll CAN/CANOpen Nej
Stödjer protokoll BACnet MS/TP Nej
Stödjer protokoll BACnet IP Nej
Stödjer protokoll LON/LONWorks Nej
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) -30 - 120 °C
Omgivningstemperatur -15 - 50 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 25
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 25
Anslutningsstandard inloppssida EN 1092-1
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 25
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 25 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 25
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-1
Flänsform Rund
Självevakuerande Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 250 mm
Pumphöjd 152 mm
Normmotor Nej
Motoreffektivitetsklass IE5
Med torrkörningsskydd Nej
Palltyp -
Djup (mm) 1500
Bredd (mm) 500
Höjd (mm) 500
Vikt (kg) 62
RSK-nummer5883350
GTIN4048482212807
ProduktTryckstegringspump
DimensionDN25
StorlekBL=250mm
Utförandefläns PN25, elektr.
Färggrön
Ytbehandling-
Standard-
RSK flik14 Pumpar
Modell/Utförande Vertikal
Max. flödeskapacitet 4,5 m³/h
Max. statisk höjd 167,8 m
Max. arbetstryck 25 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 4,8 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 3500 /min
Motor med förlängd axel Nej
Kommunikation Förberedd
Stödjer protokoll KNX Nej
Stödjer protokoll PROFIBUS Nej
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Självevakuerande Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 250 mm
Pumphöjd 152 mm