Avaktiverad 2024-02-23
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2014-02-05
RSK-nr enhet: ST
Flerhjulig normalsugande vertikal tryckstegringspump, högeffektivt utförande och försedd med påbyggd frekvensomformare. Med kassettätning. Hydrauliska delar tillverkade av rostfritt stål, kataforbehandlad pumphusfot, tätning av viton. Tillsammans med IF-modul (tillbehör) förberedd för anslutning till byggnadsautomation, gränssnitt CAN, LON, BACnet eller Modbus.
Flerhjulig normalsugande vertikal tryckstegringspump, högeffektivt utförande och försedd med påbyggd frekvensomformare. Med kassettätning. Hydrauliska delar tillverkade av rostfritt stål, kataforbehandlad pumphusfot, tätning av viton. Tillsammans med IF-modul (tillbehör) förberedd för anslutning till byggnadsautomation, gränssnitt CAN, LON, BACnet eller Modbus.
| RSK-nummer | 5883390 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4162539 |
| GTIN | 4048482212777 |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | Helix EXCEL 414-2/25/V/KS |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | BL=250mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN25, temp -20°C till +120°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 3,2kW |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | fläns PN25, elektr. |
|---|---|
| Färg | grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | högeffektivt utförande |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4162539 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 4162539 |
|---|
| GTIN | 4048482212777 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4162539 |
|---|
| Modell/Utförande | Vertikal |
|---|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Syrafast stål 316L (1.4404) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Syrafast stål 316L (1.4404) |
| Material anslutning | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet anslutning | Syrafast stål 316L (1.4404) |
| Max. flödeskapacitet | 3,9 m³/h |
| Max. statisk höjd | 157 m |
| Max. arbetstryck | 25 bar |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Märkspänning | 380 - 460 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 6,4 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3,2 kW |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,7 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 3500 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Motor med förlängd axel | Nej |
| Kommunikation | Förberedd |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -15 - 90 °C |
| Omgivningstemperatur | -15 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | DN 25 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 25 |
| Anslutningsstandard inloppssida | EN 1092-1 |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 25 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 25 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 25 |
| Anslutningsstandard utloppssida | EN 1092-1 |
| Flänsform | Rund |
| Självevakuerande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 250 mm |
| Pumphöjd | 152 mm |
| Normmotor | Nej |
| Motoreffektivitetsklass | IE5 |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1330 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 81 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5883350.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5883350.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_3_5786850.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5883401.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5883350.pdf |
| RSK-nummer | 5883390 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4162539 |
| GTIN | 4048482212777 |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | Helix EXCEL 414-2/25/V/KS |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | BL=250mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN25, temp -20°C till +120°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 3,2kW |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | fläns PN25, elektr. |
|---|---|
| Färg | grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | högeffektivt utförande |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4162539 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 4162539 |
|---|
| GTIN | 4048482212777 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4162539 |
|---|
| Modell/Utförande | Vertikal |
|---|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Syrafast stål 316L (1.4404) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Syrafast stål 316L (1.4404) |
| Material anslutning | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet anslutning | Syrafast stål 316L (1.4404) |
| Max. flödeskapacitet | 3,9 m³/h |
| Max. statisk höjd | 157 m |
| Max. arbetstryck | 25 bar |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Märkspänning | 380 - 460 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 6,4 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3,2 kW |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,7 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 3500 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Motor med förlängd axel | Nej |
| Kommunikation | Förberedd |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -15 - 90 °C |
| Omgivningstemperatur | -15 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | DN 25 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 25 |
| Anslutningsstandard inloppssida | EN 1092-1 |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 25 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 25 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 25 |
| Anslutningsstandard utloppssida | EN 1092-1 |
| Flänsform | Rund |
| Självevakuerande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 250 mm |
| Pumphöjd | 152 mm |
| Normmotor | Nej |
| Motoreffektivitetsklass | IE5 |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1330 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 81 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5883350.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5883350.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_3_5786850.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5883401.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5883350.pdf |