ProduktnamnHelix VE 1004-1/16/E/KS
DimensionG40 oval fl.
StorlekBL=200mm
Tryck/Flöde/TempPN16, temp -20°C till +120°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 2,2kW
Funktionför tryckstegring/tappvatten
Utförandeinvändig gänga, elektr.
Färggrön
Ytbehandling-
Material rostfritt stål/flermaterial
Standard-
Övrig infoinvändig gänga
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4161306
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 4161306
GTIN 4048482196770
Produktegenskaper
Modell/Utförande Vertikal
Material pumphus Rostfritt stål
Materialkvalitet pumphus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Rostfritt stål 304 (1.4307)
Material anslutning Rostfritt stål
Materialkvalitet anslutning Rostfritt stål 304 (1.4301)
Max. flödeskapacitet 18 m³/h
Max. statisk höjd 52 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 5,1 A
Axeleffekt per motor (P2) 2,2 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,7
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 3500 /min
Varvtalsreglering motor Inbyggd (integrerad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Nej
Kommunikation Förberedd
Med kommunikationsgränssnitt RS 485 Nej
Med kommunikationsgränssnitt RS 232 Nej
Stödjer protokoll KNX Nej
Stödjer protokoll PROFIBUS Nej
Stödjer protokoll PROFINET IO Nej
Stödjer protokoll CAN/CANOpen Nej
Stödjer protokoll BACnet MS/TP Nej
Stödjer protokoll BACnet IP Nej
Stödjer protokoll LON/LONWorks Nej
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) -30 - 120 °C
Omgivningstemperatur -15 - 50 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida 1 1/2" (40)
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 16
Anslutningsstandard inloppssida ISO 228-1
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida 1 1/2" (40)
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 40 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 16
Anslutningsstandard utloppssida ISO 228-1
Flänsform Oval
Självevakuerande Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 248 mm
Pumphöjd 149 mm
Normmotor Nej
Motoreffektivitetsklass IE4
Med torrkörningsskydd Nej
Palltyp -
Djup (mm) 1400
Bredd (mm) 400
Höjd (mm) 400
Vikt (kg) 52
RSK-nummer5883320
GTIN4048482196770
ProduktTryckstegringspump
DimensionG40 oval fl.
StorlekBL=200mm
Färggrön
Ytbehandling-
Standard-
Övrig infoinvändig gänga
RSK flik14 Pumpar
Modell/Utförande Vertikal
Max. flödeskapacitet 18 m³/h
Max. statisk höjd 52 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 5,1 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 3500 /min
Motor med förlängd axel Nej
Kommunikation Förberedd
Stödjer protokoll KNX Nej
Stödjer protokoll PROFIBUS Nej
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Oval
Självevakuerande Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 248 mm
Pumphöjd 149 mm