Avaktiverad 2024-01-16
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2012-07-19
RSK-nr enhet: ST
Flerhjulig normalsugande tryckstegringspump, försedd med påbyggd frekvensomformare. Vertikalt utförande. Med kassettätning. Hydrauliska delar tillverkade av rostfritt stål, kataforbehandlad pumphusfot.
Flerhjulig normalsugande tryckstegringspump, försedd med påbyggd frekvensomformare. Vertikalt utförande. Med kassettätning. Hydrauliska delar tillverkade av rostfritt stål, kataforbehandlad pumphusfot.
| RSK-nummer | 5883321 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4161308 |
| GTIN | 4048482196794 |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | Helix VE 1006-1/16/E/KS |
| Dimension | G40 oval fl. |
| Storlek | BL=200mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp -20°C till +120°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 4,0kW |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | invändig gänga, elektr. |
|---|---|
| Färg | grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4161308 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 4161308 |
|---|
| GTIN | 4048482196794 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4161308 |
|---|
| Modell/Utförande | Vertikal |
|---|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4307) |
| Material anslutning | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet anslutning | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Max. flödeskapacitet | 5,97 m³/h |
| Max. statisk höjd | 91 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 7,9 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 4 kW |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,7 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 3500 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Motor med förlängd axel | Nej |
| Kommunikation | Förberedd |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -15 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 40 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Flänsform | Oval |
| Självevakuerande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 248 mm |
| Pumphöjd | 149 mm |
| Normmotor | Nej |
| Motoreffektivitetsklass | IE4 |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1400 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 75 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5883306.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5883306.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_3_5786850.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5883306.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560124769-00017 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5883306.pdf |
| RSK-nummer | 5883321 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4161308 |
| GTIN | 4048482196794 |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | Helix VE 1006-1/16/E/KS |
| Dimension | G40 oval fl. |
| Storlek | BL=200mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp -20°C till +120°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 4,0kW |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | invändig gänga, elektr. |
|---|---|
| Färg | grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4161308 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 4161308 |
|---|
| GTIN | 4048482196794 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4161308 |
|---|
| Modell/Utförande | Vertikal |
|---|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4307) |
| Material anslutning | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet anslutning | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Max. flödeskapacitet | 5,97 m³/h |
| Max. statisk höjd | 91 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 7,9 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 4 kW |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,7 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 3500 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Motor med förlängd axel | Nej |
| Kommunikation | Förberedd |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -15 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 40 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Flänsform | Oval |
| Självevakuerande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 248 mm |
| Pumphöjd | 149 mm |
| Normmotor | Nej |
| Motoreffektivitetsklass | IE4 |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1400 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 75 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5883306.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5883306.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_3_5786850.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5883306.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560124769-00017 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5883306.pdf |