ProduktnamnHelix VE 1606-1/16/E/K
DimensionG50 oval fl.
StorlekBL=200mm
Tryck/Flöde/TempPN16, temp -20°C till +120°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 7,5kW
Funktionför tryckstegring/tappvatten
Utförandeinvändig gänga, elektr.
Färggrön
Standard-
Övrig infoinvändig gänga
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4141465
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 4141465
GTIN 4048482078175
Produktegenskaper
Modell/Utförande Vertikal
Max. flödeskapacitet 8,6 m³/h
Max. statisk höjd 112,9 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 12 A
Axeleffekt per motor (P2) 7,5 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,5
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 3500 /min
Varvtalsreglering motor Inbyggd (integrerad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Nej
Kommunikation Förberedd
Med kommunikationsgränssnitt RS 485 Nej
Med kommunikationsgränssnitt RS 232 Nej
Stödjer protokoll KNX Nej
Stödjer protokoll PROFIBUS Nej
Stödjer protokoll PROFINET IO Nej
Stödjer protokoll CAN/CANOpen Nej
Stödjer protokoll BACnet MS/TP Nej
Stödjer protokoll BACnet IP Nej
Stödjer protokoll LON/LONWorks Nej
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) -30 - 120 °C
Omgivningstemperatur -15 - 50 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida 2" (50)
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida 2" (50)
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 50 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 248 mm
Pumphöjd 159 mm
Normmotor Nej
Motoreffektivitetsklass IE4
Med torrkörningsskydd Nej
Palltyp -
Djup (mm) 1400
Bredd (mm) 400
Höjd (mm) 400
Vikt (kg) 106
RSK-nummer5883328
GTIN4048482078175
ProduktTryckstegringspump
DimensionG50 oval fl.
StorlekBL=200mm
Färggrön
Standard-
Övrig infoinvändig gänga
RSK flik14 Pumpar
Modell/Utförande Vertikal
Max. flödeskapacitet 8,6 m³/h
Max. statisk höjd 112,9 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 12 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 3500 /min
Motor med förlängd axel Nej
Kommunikation Förberedd
Stödjer protokoll KNX Nej
Stödjer protokoll PROFIBUS Nej
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutning utloppssida Fläns
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 248 mm
Pumphöjd 159 mm