ProduktnamnHelix VE 602-1/16/E/KS
DimensionG32 oval fl.
StorlekBL=160mm
Tryck/Flöde/TempPN16, temp -20°C till +120°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 0,75kW
Funktionför tryckstegring/tappvatten
Utförandeinvändig gänga, elektr.
Färggrön
Ytbehandling-
Material rostfritt stål/flermaterial
Standard-
Övrig infoelektronisk tryckstegringspump
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4171670
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 4171670
GTIN 4048482282503
Produktegenskaper
Modell/Utförande Vertikal
Material pumphus Rostfritt stål
Materialkvalitet pumphus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Rostfritt stål 304 (1.4307)
Material anslutning Rostfritt stål
Materialkvalitet anslutning Rostfritt stål 304 (1.4301)
Max. flödeskapacitet 3,4 m³/h
Max. statisk höjd 23,2 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 1,8 A
Axeleffekt per motor (P2) 0,75 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,7
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 3500 /min
Varvtalsreglering motor Inbyggd (integrerad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Nej
Kommunikation Förberedd
Med kommunikationsgränssnitt RS 485 Nej
Med kommunikationsgränssnitt RS 232 Nej
Stödjer protokoll KNX Nej
Stödjer protokoll PROFIBUS Nej
Stödjer protokoll PROFINET IO Nej
Stödjer protokoll CAN/CANOpen Nej
Stödjer protokoll BACnet MS/TP Nej
Stödjer protokoll BACnet IP Nej
Stödjer protokoll LON/LONWorks Nej
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) -30 - 120 °C
Omgivningstemperatur -15 - 50 °C
Anslutning inloppssida Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1)
Anslutningsdimension inloppssida 1 1/4" (32)
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 16
Anslutningsstandard inloppssida ISO 228-1
Anslutning utloppssida Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1)
Anslutningsdimension utloppssida 1 1/4" (32)
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 32 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 16
Anslutningsstandard utloppssida ISO 228-1
Flänsform Övrigt
Självevakuerande Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 204 mm
Pumphöjd 128 mm
Normmotor Nej
Motoreffektivitetsklass IE4
Med torrkörningsskydd Nej
Palltyp -
Djup (mm) 840
Bredd (mm) 400
Höjd (mm) 400
Vikt (kg) 37
RSK-nummer5883373
GTIN4048482282503
ProduktTryckstegringspump
DimensionG32 oval fl.
StorlekBL=160mm
Färggrön
Ytbehandling-
Standard-
RSK flik14 Pumpar
Modell/Utförande Vertikal
Max. flödeskapacitet 3,4 m³/h
Max. statisk höjd 23,2 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 1,8 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 3500 /min
Motor med förlängd axel Nej
Kommunikation Förberedd
Stödjer protokoll KNX Nej
Stödjer protokoll PROFIBUS Nej
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Flänsform Övrigt
Självevakuerande Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 204 mm
Pumphöjd 128 mm