ProduktnamnHelix2.0-VE 1005-1/16/E/S/3
DimensionRp40
StorlekBL=200mm
Tryck/Flöde/TempPN16, temp -30°C till +120°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 3kW
Funktionför tryckstegring/tappvatten
Utförande-
Färggrön/silver
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4250800
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 4250800
GTIN 4062679218861
Nominellt flöde (BEP) 11,27 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 576,34 kPa
Max. flödeskapacitet 19,83 m³/h
Max. statisk höjd 71,06 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 380 - 440 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 5,3 A
Axeleffekt per motor (P2) 3 kW
Medietemperatur (kontinuerlig) -30 - 120 °C
Omgivningstemperatur -15 - 50 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida 1 1/2" (40)
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 16
Anslutningsstandard inloppssida ISO 228-1
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida 1 1/2" (40)
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 40 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 16
Anslutningsstandard utloppssida ISO 228-1
Flänsform Oval
Självevakuerande Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 242 mm
Pumphöjd 101,5 mm
Normmotor Nej
Motoreffektivitetsklass IE5
GTIN FP -
Förpackningstyp Pall
Förpackningsfunktion -
Palltyp -
Djup (mm) 1200
Bredd (mm) 400
Höjd (mm) 600
Vikt (kg) 47
RSK-nummer5855724
GTIN4062679218861
ProduktTryckstegringspump
DimensionRp40
StorlekBL=200mm
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 3kW
Utförande-
Färggrön/silver
Standard-
Övrig info-
Tryckhöjd (BEP) 576,34 kPa
Max. statisk höjd 71,06 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 380 - 440 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 5,3 A
Axeleffekt per motor (P2) 3 kW
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Oval
Självevakuerande Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 242 mm
Pumphöjd 101,5 mm