RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2022-07-01
RSK-nr enhet: ST
Flerhjulig vertikal normalsugande tryckstegringspump, försedd med påbyggd frekvensomformare. Högeffektivt utförande med motoreffektivitetsklass IE5. Tillsammans med CIF-modul (tillbehör) förberedd för anslutning till byggnadsautomation via gränssnitt Ethernet, CAN, LON, BACnet eller Modbus.
Flerhjulig vertikal normalsugande tryckstegringspump, försedd med påbyggd frekvensomformare. Högeffektivt utförande med motoreffektivitetsklass IE5. Tillsammans med CIF-modul (tillbehör) förberedd för anslutning till byggnadsautomation via gränssnitt Ethernet, CAN, LON, BACnet eller Modbus.
| RSK-nummer | 5855728 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4250832 |
| GTIN | 4062679219103 |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | Helix2.0-VE 1603-3-1/16/E/S/3 |
| Dimension | Rp50 |
| Storlek | BL=200mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp -30°C till +120°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 4,0kW |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | grön/silver |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4250832 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 4250832 |
|---|
| GTIN | 4062679219103 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4250832 |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4307) |
| Material anslutning | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet anslutning | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Nominellt flöde (BEP) | 19,36 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 350,98 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 33 m³/h |
| Max. statisk höjd | 46,07 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Märkspänning | 380 - 440 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 5,3 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3 kW |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,5 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -15 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | 2" (50) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 50 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Flänsform | Oval |
| Självevakuerande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 242 mm |
| Pumphöjd | 101,5 mm |
| Normmotor | Nej |
| Motoreffektivitetsklass | IE5 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 600 | ||
| Vikt (kg) | 47 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_3_5786850.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5855728 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4250832 |
| GTIN | 4062679219103 |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | Helix2.0-VE 1603-3-1/16/E/S/3 |
| Dimension | Rp50 |
| Storlek | BL=200mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp -30°C till +120°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 4,0kW |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | grön/silver |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4250832 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 4250832 |
|---|
| GTIN | 4062679219103 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4250832 |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4307) |
| Material anslutning | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet anslutning | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Nominellt flöde (BEP) | 19,36 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 350,98 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 33 m³/h |
| Max. statisk höjd | 46,07 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Märkspänning | 380 - 440 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 5,3 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3 kW |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,5 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -15 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | 2" (50) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 50 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Flänsform | Oval |
| Självevakuerande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 242 mm |
| Pumphöjd | 101,5 mm |
| Normmotor | Nej |
| Motoreffektivitetsklass | IE5 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 600 | ||
| Vikt (kg) | 47 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_3_5786850.pdf |
|---|---|