ProduktnamnHelix2.0-VE 1603-3-1/16/E/S/3
DimensionRp50
StorlekBL=200mm
Tryck/Flöde/TempPN16, temp -30°C till +120°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 4,0kW
Funktionför tryckstegring/tappvatten
Utförande-
Färggrön/silver
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4250832
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 4250832
GTIN 4062679219103
Produktegenskaper
Material pumphus Rostfritt stål
Materialkvalitet pumphus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Rostfritt stål 304 (1.4307)
Material anslutning Rostfritt stål
Materialkvalitet anslutning Rostfritt stål 304 (1.4301)
Nominellt flöde (BEP) 19,36 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 350,98 kPa
Max. flödeskapacitet 33 m³/h
Max. statisk höjd 46,07 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 380 - 440 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 5,3 A
Axeleffekt per motor (P2) 3 kW
Medietemperatur (kontinuerlig) -30 - 120 °C
Omgivningstemperatur -15 - 50 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida 2" (50)
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 16
Anslutningsstandard inloppssida ISO 228-1
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida 2" (50)
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 50 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 16
Anslutningsstandard utloppssida ISO 228-1
Flänsform Oval
Självevakuerande Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 242 mm
Pumphöjd 101,5 mm
Normmotor Nej
Motoreffektivitetsklass IE5
GTIN FP -
Förpackningstyp Pall
Förpackningsfunktion -
Palltyp -
Djup (mm) 1200
Bredd (mm) 400
Höjd (mm) 600
Vikt (kg) 47
RSK-nummer5855728
GTIN4062679219103
ProduktTryckstegringspump
DimensionRp50
StorlekBL=200mm
Utförande-
Färggrön/silver
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Tryckhöjd (BEP) 350,98 kPa
Max. flödeskapacitet 33 m³/h
Max. statisk höjd 46,07 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 380 - 440 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 5,3 A
Axeleffekt per motor (P2) 3 kW
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Oval
Självevakuerande Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 242 mm
Pumphöjd 101,5 mm