ProduktnamnHelix2.0-VE 216-1/25/E/KS/3
DimensionDN25
StorlekBL=250mm
Tryck/Flöde/TempPN16, temp -30°C till +120°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 2,2kW
Funktionför tryckstegring/tappvatten
Utförande-
Färggrön/silver
Ytbehandling-
Material rostfritt stål/flermaterial
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4250671
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 4250671
GTIN 4062679217611
Produktegenskaper
Material pumphus Rostfritt stål
Materialkvalitet pumphus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Rostfritt stål 304 (1.4307)
Material anslutning Rostfritt stål
Materialkvalitet anslutning Rostfritt stål 304 (1.4301)
Nominellt flöde (BEP) 2,852 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 1300,37 kPa
Max. flödeskapacitet 4,969 m³/h
Max. statisk höjd 168,6 m
Max. arbetstryck 25 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 380 - 440 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 3,9 A
Axeleffekt per motor (P2) 2,2 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,7
Isolationsklass (IEC) F
Varvtalsreglering motor Inbyggd (integrerad)
Medietemperatur (kontinuerlig) -30 - 120 °C
Omgivningstemperatur -15 - 50 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 25
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 25
Anslutningsstandard inloppssida EN 1092-1
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 25
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 25 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 25
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-1
Flänsform Rund
Självevakuerande Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 250 mm
Pumphöjd 101,5 mm
Normmotor Nej
Motoreffektivitetsklass IE5
GTIN FP -
Förpackningstyp Pall
Förpackningsfunktion -
Palltyp -
Djup (mm) 1200
Bredd (mm) 400
Höjd (mm) 600
Vikt (kg) 55
RSK-nummer5855698
GTIN4062679217611
ProduktTryckstegringspump
DimensionDN25
StorlekBL=250mm
Utförande-
Färggrön/silver
Ytbehandling-
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Tryckhöjd (BEP) 1300,37 kPa
Max. statisk höjd 168,6 m
Max. arbetstryck 25 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 380 - 440 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 3,9 A
Isolationsklass (IEC) F
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Självevakuerande Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 250 mm
Pumphöjd 101,5 mm