RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2022-07-01
RSK-nr enhet: ST
Flerhjulig vertikal normalsugande tryckstegringspump, försedd med påbyggd frekvensomformare. Högeffektivt utförande med motoreffektivitetsklass IE5. Tillsammans med CIF-modul (tillbehör) förberedd för anslutning till byggnadsautomation via gränssnitt Ethernet, CAN, LON, BACnet eller Modbus.
Flerhjulig vertikal normalsugande tryckstegringspump, försedd med påbyggd frekvensomformare. Högeffektivt utförande med motoreffektivitetsklass IE5. Tillsammans med CIF-modul (tillbehör) förberedd för anslutning till byggnadsautomation via gränssnitt Ethernet, CAN, LON, BACnet eller Modbus.
| RSK-nummer | 5855699 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4250674 |
| GTIN | 4062679217642 |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | Helix2.0-VE 220-1/25/E/KS/3 |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | BL=250mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp -30°C till +120°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 3kW |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | grön/silver |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4250674 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 4250674 |
|---|
| GTIN | 4062679217642 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4250674 |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4307) |
| Material anslutning | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet anslutning | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Nominellt flöde (BEP) | 2,886 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 1715,19 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 4,95 m³/h |
| Max. statisk höjd | 222,4 m |
| Max. arbetstryck | 25 bar |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Märkspänning | 380 - 440 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 5,3 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3 kW |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,7 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -15 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | DN 25 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 25 |
| Anslutningsstandard inloppssida | EN 1092-1 |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 25 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 25 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 25 |
| Anslutningsstandard utloppssida | EN 1092-1 |
| Flänsform | Rund |
| Självevakuerande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 250 mm |
| Pumphöjd | 101,5 mm |
| Normmotor | Nej |
| Motoreffektivitetsklass | IE5 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 600 | ||
| Vikt (kg) | 72 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_3_5786850.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5855699 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4250674 |
| GTIN | 4062679217642 |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | Helix2.0-VE 220-1/25/E/KS/3 |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | BL=250mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp -30°C till +120°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 3kW |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | grön/silver |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4250674 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 4250674 |
|---|
| GTIN | 4062679217642 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4250674 |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4307) |
| Material anslutning | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet anslutning | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Nominellt flöde (BEP) | 2,886 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 1715,19 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 4,95 m³/h |
| Max. statisk höjd | 222,4 m |
| Max. arbetstryck | 25 bar |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Märkspänning | 380 - 440 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 5,3 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3 kW |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,7 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -15 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | DN 25 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 25 |
| Anslutningsstandard inloppssida | EN 1092-1 |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 25 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 25 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 25 |
| Anslutningsstandard utloppssida | EN 1092-1 |
| Flänsform | Rund |
| Självevakuerande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 250 mm |
| Pumphöjd | 101,5 mm |
| Normmotor | Nej |
| Motoreffektivitetsklass | IE5 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 600 | ||
| Vikt (kg) | 72 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_3_5786850.pdf |
|---|---|