ProduktnamnHelix2.0-VE 606-1/16/E/S/3
DimensionRp32
StorlekBL=160mm
Tryck/Flöde/TempPN16, temp -30°C till +120°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 2,2kW
Funktionför tryckstegring/tappvatten
Utförande-
Färggrön/silver
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4250754
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 4250754
GTIN 4062679218441
Produktegenskaper
Material pumphus Rostfritt stål
Materialkvalitet pumphus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Rostfritt stål 304 (1.4307)
Material anslutning Rostfritt stål
Materialkvalitet anslutning Rostfritt stål 304 (1.4301)
Nominellt flöde (BEP) 7,577 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 571,73 kPa
Max. flödeskapacitet 13,25 m³/h
Max. statisk höjd 75,51 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 380 - 440 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 3,9 A
Axeleffekt per motor (P2) 2,2 kW
Medietemperatur (kontinuerlig) -30 - 120 °C
Omgivningstemperatur -15 - 50 °C
Anslutning inloppssida Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1)
Anslutningsdimension inloppssida 1 1/4" (32)
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 16
Anslutningsstandard inloppssida ISO 228-1
Anslutning utloppssida Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1)
Anslutningsdimension utloppssida 1 1/4" (32)
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 32 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 16
Anslutningsstandard utloppssida ISO 228-1
Självevakuerande Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 202 mm
Pumphöjd 102 mm
Normmotor Nej
Motoreffektivitetsklass IE5
GTIN FP -
Förpackningstyp Pall
Förpackningsfunktion -
Palltyp -
Djup (mm) 1200
Bredd (mm) 400
Höjd (mm) 600
Vikt (kg) 44
RSK-nummer5855715
GTIN4062679218441
ProduktTryckstegringspump
DimensionRp32
StorlekBL=160mm
Utförande-
Färggrön/silver
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Tryckhöjd (BEP) 571,73 kPa
Max. statisk höjd 75,51 m
Max. arbetstryck 16 bar
Elanslutning Anslutningsplint
Märkspänning 380 - 440 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 3,9 A
Självevakuerande Nej
Kapslingsklass (IP) IP55
Inbyggnadslängd 202 mm
Pumphöjd 102 mm