Lowara CO350/11/D, horisontell centrifugalpump i syrafast stål med öppet pumphjul avsedd för bl.a. tvättapplikationer. Försedd med flänsmonterad specialmotor med förlängd axel och motorverkningsgrad enligt IE3 . Materialspecifikation: Pumphus AISI 316L, Axel AISI 316L, Tätningshus AISI 316L, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/keramik/FPM, O-ringar FPM. Kappslingsklass IP 55. Ljudnivå lägre än 70 dBa. Anslutningar: Rp1½" (G 40) / Rp1¼" (G 32), Märkdata: 3-fas, 400V, 2,4A, 1,1kW, 50Hz, Max tryck 8 bar.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5881958
Tillverkarens artikelnummerAA-104491040
GTIN-
ProduktCentrifugalpump
ProduktnamnLowara CO350/11/D
DimensionRp1½" (G 40) / Rp1¼" (G 32)
Storlek385x215x240mm (LxBxH)
Tryck/Flöde/Temp0-27m³/h/17,3-6,8m/-10-110°C
Effekt/Eldata3x400V, 2,4A, 1,1kW, 50Hz
Funktionhorisontell,partiklar max 11mm
Utförandetorr, konventionell gängad
Färgrostfri/blå
Ytbehandlingkataforesbehandlad
Material syrafast stål
StandardIP55
Övrig infof.d Flygt ETX 20/11
Tillverkarens produktsida -
RSK flik14 Pumpar
GTIN -
Tillverkarens produktsida -
Produktegenskaper
Material pumphus Rostfritt stål
Materialkvalitet pumphus Syrafast stål 316L (1.4404)
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Syrafast stål 316L (1.4404)
Nominellt flöde (BEP) 20,5 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 91 kPa
Max. flödeskapacitet 27 m³/h
Max. statisk höjd 17,2 m
Max. arbetstryck 8 bar
Märkspänning 380 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 2,4 A
Axeleffekt per motor (P2) 1,1 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2890 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Medietemperatur (kontinuerlig) -10 - 110 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1)
Anslutningsdimension inloppssida 1 1/2" (40)
Anslutningsstandard inloppssida ISO 228-1
Anslutning utloppssida Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1)
Anslutningsdimension utloppssida 1 1/4" (32)
Anslutningsstandard utloppssida ISO 228-1
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE3
Palltyp -
Djup (mm) 400
Bredd (mm) 250
Höjd (mm) 250
Vikt (kg) 14,7
RSK-nummer5881958
ProduktCentrifugalpump
ProduktnamnLowara CO350/11/D
Storlek385x215x240mm (LxBxH)
Färgrostfri/blå
Ytbehandlingkataforesbehandlad
Material syrafast stål
StandardIP55
Övrig infof.d Flygt ETX 20/11
RSK flik14 Pumpar
Tryckhöjd (BEP) 91 kPa
Max. flödeskapacitet 27 m³/h
Max. statisk höjd 17,2 m
Max. arbetstryck 8 bar
Märkspänning 380 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 2,4 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2890 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C