Lowara COM350/15/A, horisontell centrifugalpump i syrafast stål med öppet pumphjul avsedd för bl.a. tvättapplikationer. Försedd med flänsmonterad specialmotor med förlängd axel. Materialspecifikation: Pumphus AISI 316L, Axel AISI 316L, Tätningshus AISI 316L, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/keramik/FPM, O-ringar FPM. Kappslingsklass IP 55. Ljudnivå lägre än 70 dBa. Anslutningar: Rp1½" (G 40) / Rp1¼" (G 32), Märkdata: 1-fas, 230V, 8,9A, 1,5kW, 50Hz, Max tryck 8 bar.
| RSK-nummer | 5578510 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107350050 |
| GTIN | - |
| Produkt | Centrifugalpump |
| Produktnamn | Lowara COM350/15/A |
| Dimension | Rp1½" (G 40) / Rp1¼" (G 32) |
| Storlek | 385x215x248 (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 0-30m³/h/20,3-7,2m/-10-110°C |
| Effekt/Eldata | 1x230V, 8,9A, 1,5kW, 50Hz |
| Funktion | horisontell,partiklar max 11mm |
| Material | syrafast stål |
| Standard | IP55 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
|---|
| Nominellt flöde (BEP) | 21,7 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 109 kPa |
| Max. statisk höjd | 20,3 m |
| Max. flödeskapacitet | 30 m³/h |
| Max. arbetstryck | 8 bar |
| Typ av drivenhet | Elektrisk |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 8,9 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 1,5 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2810 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumplängd | 429 mm |
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 500 | ||
| Bredd (mm) | 250 | ||
| Höjd (mm) | 250 | ||
| Vikt (kg) | 16,5 | ||
| Produkt | Centrifugalpump |
| Material | syrafast stål |
| Standard | IP55 |
| Övrig info | - |
| Tryckhöjd (BEP) | 109 kPa |
| Max. statisk höjd | 20,3 m |
| Max. arbetstryck | 8 bar |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 8,9 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2810 /min |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumplängd | 429 mm |