ProduktnamnMedana CH1-LC.1003-5/E/A/10T
DimensionRp 40 / Rp 32
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp36m, temp -20°C till +90°C
Effekt/Eldata1x230V / 50Hz 1,5kW
Funktionför tryckstegring/tappvatten
Utförandehorisontell
Färggrön/svart
Ytbehandling-
Material gjutjärn/flermaterial
Standard-
Övrig infoinvändig gänga
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/4260357
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 4260357
GTIN 4062679293462
Produktegenskaper
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material anslutning Gjutjärn
Materialkvalitet anslutning Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Nominellt flöde (BEP) 9,629 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 309,79 kPa
Max. flödeskapacitet 14,71 m³/h
Max. statisk höjd 38,48 m
Max. arbetstryck 10 bar
Märkspänning 230 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 8,3 A
Axeleffekt per motor (P2) 1,5 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Medietemperatur (kontinuerlig) -20 - 120 °C
Omgivningstemperatur -15 - 50 °C
Anslutning inloppssida Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1)
Anslutningsdimension inloppssida 1 1/2" (40)
Diameter inloppssida 40 mm
Anslutningsdimension utloppssida 1 1/4" (32)
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 32 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Pumphöjd 90 mm
Vikt 19,2 kg
Djup (mm) 600
Bredd (mm) 141
Höjd (mm) 280
Vikt (kg) 21,5
RSK-nummer5856245
GTIN4062679293462
ProduktTryckstegringspump
DimensionRp 40 / Rp 32
Storlek-
Utförandehorisontell
Färggrön/svart
Ytbehandling-
Material gjutjärn/flermaterial
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Material anslutning Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 309,79 kPa
Max. statisk höjd 38,48 m
Max. arbetstryck 10 bar
Märkspänning 230 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 8,3 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Diameter inloppssida 40 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Pumphöjd 90 mm