ProduktnamnMVISE 406-1/16/E/3-2-3G
DimensionG32, oval fl.
StorlekBL=160mm
Tryck/Flöde/TempPN16, temp -15°C till +50°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 1,1kW
Funktionför tryckstegring/tappvatten
Utförandevåt, vertikal, elektr.
Färggrön
Ytbehandling-
Material rostfritt stål/flermaterial
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida -
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 4225624
GTIN 4048482836355
Tillverkarens produktsida -
Produktegenskaper
Material pumphus Rostfritt stål
Materialkvalitet pumphus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material anslutning Rostfritt stål
Materialkvalitet anslutning Rostfritt stål 304 (1.4301)
Nominellt flöde (BEP) 5,172 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 410,51 kPa
Max. flödeskapacitet 8 m³/h
Max. statisk höjd 59,3 m
Max. arbetstryck 16 bar
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 4,2 A
Axeleffekt per motor (P2) 1,1 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Medietemperatur (kontinuerlig) -15 - 50 °C
Omgivningstemperatur -15 - 50 °C
Anslutning inloppssida Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1)
Anslutningsdimension inloppssida 1 1/4" (32)
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 16
Anslutningsstandard inloppssida ISO 228-1
Anslutning utloppssida Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1)
Anslutningsdimension utloppssida 1 1/4" (32)
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 32 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 16
Anslutningsstandard utloppssida ISO 228-1
Flänsform Övrigt
Kapslingsklass (IP) IP44
Inbyggnadslängd 224 mm
Pumphöjd 630 mm
Normmotor Nej
Palltyp -
Djup (mm) 700
Bredd (mm) 350
Höjd (mm) 350
Vikt (kg) 26
RSK-nummer5855089
GTIN4048482836355
ProduktTryckstegringspump
DimensionG32, oval fl.
StorlekBL=160mm
Färggrön
Ytbehandling-
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Tryckhöjd (BEP) 410,51 kPa
Max. flödeskapacitet 8 m³/h
Max. statisk höjd 59,3 m
Max. arbetstryck 16 bar
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 4,2 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Flänsform Övrigt
Kapslingsklass (IP) IP44
Inbyggnadslängd 224 mm
Pumphöjd 630 mm