Inlagd: 2020-05-11
RSK-nr enhet: ST
Isolerad bufferttank som kan användas som volym/mellantank för värmesystem och som bufferttank för system med kyla. Rekomenderas vid installation av CTC CombiAir för optimal funktion. Vattenvolym: 200 liter. Avsäkringsstryck: 6 bar. Arbetstemperatur: -10°C till +95°C.
Isolerad bufferttank som kan användas som volym/mellantank för värmesystem och som bufferttank för system med kyla. Rekomenderas vid installation av CTC CombiAir för optimal funktion. Vattenvolym: 200 liter. Avsäkringsstryck: 6 bar. Arbetstemperatur: -10°C till +95°C.
| RSK-nummer | 6212571 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 589612001 |
| GTIN | 7333077097172 |
| Produkt | Volymkärl |
| Produktnamn | CTC VT 200C Kyltank |
| Dimension | G1 1/4", Ø160mm |
| Storlek | 200l, 570x1444mm (ØxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | max 6/10bar, maxtemp +95°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | vattenbuffert |
| Utförande | kyla |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | pulverlackerad |
| Material | stål |
| Standard | CE |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/ackumulatortankar |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 589612001 |
|---|
| GTIN | 7333077097172 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/ackumulatortankar |
|---|
| Lämplig för centralvärme | Ja |
|---|---|
| Lämplig för kyla | Ja |
| Lämplig för värmepump | Ja |
| Tankmaterial | Rostfritt stål |
| Ytskydd på insidan | Obehandlad |
| Ytskydd utsida | Belagd |
| Material ytterhölje | Stål |
| Med isolering | Ja |
| Volym/Innehåll | 200 l |
| Höjd | 1444 mm |
| Diameter | 570 mm |
| Diameter utan isolering | 447 mm |
| Max. arbetstryck | 6 bar |
| Max. temperatur | 95 °C |
| Anslutning 1 | Invändig gänga |
| Anslutningsmått 1 | 1 1/4" |
| Anslutningsmått 2 | Övrigt |
| Med dykrör | Nej |
| Med elpatron | Nej |
| Med anslutning för temperaturavkännnare | Ja |
| Antal anslutningar för temperaturavkännnare | 2 |
| Anslutningsmått temperaturavkännnare | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077097172 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 680 | ||
| Bredd (mm) | 760 | ||
| Höjd (mm) | 1670 | ||
| Vikt (kg) | 67 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_31_6212594.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6212594.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6212594.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_31_6212571.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://ctc.se/ecodesign |
| Produktblad energimärkning | https://ctc.se/ecodesign |
| RSK-nummer | 6212571 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 589612001 |
| GTIN | 7333077097172 |
| Produkt | Volymkärl |
| Produktnamn | CTC VT 200C Kyltank |
| Dimension | G1 1/4", Ø160mm |
| Storlek | 200l, 570x1444mm (ØxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | max 6/10bar, maxtemp +95°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | vattenbuffert |
| Utförande | kyla |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | pulverlackerad |
| Material | stål |
| Standard | CE |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/ackumulatortankar |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | 589612001 |
|---|
| GTIN | 7333077097172 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/ackumulatortankar |
|---|
| Lämplig för centralvärme | Ja |
|---|---|
| Lämplig för kyla | Ja |
| Lämplig för värmepump | Ja |
| Tankmaterial | Rostfritt stål |
| Ytskydd på insidan | Obehandlad |
| Ytskydd utsida | Belagd |
| Material ytterhölje | Stål |
| Med isolering | Ja |
| Volym/Innehåll | 200 l |
| Höjd | 1444 mm |
| Diameter | 570 mm |
| Diameter utan isolering | 447 mm |
| Max. arbetstryck | 6 bar |
| Max. temperatur | 95 °C |
| Anslutning 1 | Invändig gänga |
| Anslutningsmått 1 | 1 1/4" |
| Anslutningsmått 2 | Övrigt |
| Med dykrör | Nej |
| Med elpatron | Nej |
| Med anslutning för temperaturavkännnare | Ja |
| Antal anslutningar för temperaturavkännnare | 2 |
| Anslutningsmått temperaturavkännnare | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077097172 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 680 | ||
| Bredd (mm) | 760 | ||
| Höjd (mm) | 1670 | ||
| Vikt (kg) | 67 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_31_6212594.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6212594.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6212594.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_31_6212571.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://ctc.se/ecodesign |
| Produktblad energimärkning | https://ctc.se/ecodesign |