Avaktiverad 2017-10-06
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2006-11-07
RSK-nr enhet: ST
EKS 500 har ett vattenmagasin av invändigt kopparfodrad stålplåt. Varmvattenberedare / varmvattenackumulator i stående utförande. Kan elutrustas med max 2 x 9 kW 2" - elpatroner. Med demonterbar polyuretanisolering för enklare intransport m.m. Ytterbeklädnaden består av grå ABS-plast.
EKS 500 har ett vattenmagasin av invändigt kopparfodrad stålplåt. Varmvattenberedare / varmvattenackumulator i stående utförande. Kan elutrustas med max 2 x 9 kW 2" - elpatroner. Med demonterbar polyuretanisolering för enklare intransport m.m. Ytterbeklädnaden består av grå ABS-plast.
| RSK-nummer | 6945036 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 075430 |
| GTIN | - |
| Produkt | Varmvattenberedare |
| Produktnamn | EKS 500 |
| Dimension | G50 |
| Storlek | 750x1755mm (ØxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 9 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | enkelmantlad kopparfodrad |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | plast |
| Material | kopparfodrad/stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatorer/ |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 075430 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatorer/ |
|---|
| Värmeväxlare med dubbelseparation | Nej |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 9 bar |
| Max. överföringskapacitet 90/10-65 | 27 kW |
| Laddningspump (värme) | Nej |
| Dimension tappkallvatten | 2" (50) |
| Dimension tappvarmvatten | 2" (50) |
| Höjd | 2020 mm |
| Bredd | 860 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | trähäck | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 828 | ||
| Bredd (mm) | 828 | ||
| Höjd (mm) | 1950 | ||
| Vikt (kg) | 190 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_30_6945036.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_30_6945036.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_30_6945036.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_30_6945036.pdf |
| RSK-nummer | 6945036 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 075430 |
| GTIN | - |
| Produkt | Varmvattenberedare |
| Produktnamn | EKS 500 |
| Dimension | G50 |
| Storlek | 750x1755mm (ØxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 9 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | enkelmantlad kopparfodrad |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | plast |
| Material | kopparfodrad/stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatorer/ |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 075430 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatorer/ |
|---|
| Värmeväxlare med dubbelseparation | Nej |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 9 bar |
| Max. överföringskapacitet 90/10-65 | 27 kW |
| Laddningspump (värme) | Nej |
| Dimension tappkallvatten | 2" (50) |
| Dimension tappvarmvatten | 2" (50) |
| Höjd | 2020 mm |
| Bredd | 860 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | trähäck | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 828 | ||
| Bredd (mm) | 828 | ||
| Höjd (mm) | 1950 | ||
| Vikt (kg) | 190 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_30_6945036.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_30_6945036.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_30_6945036.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_30_6945036.pdf |