Avaktiverad 2017-08-24
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-01-12
RSK-nr enhet: ST
AHPH 10-300 är en estetiskt tilltalande, kompakt och flexibel ackumulatortank med laddslinga för tappvarmvatten. AHPH är speciellt användbar för att kombinera med Nibe värmepumpar. Kopplas den som förvärmnignstank passar den bra till de flesta värmepumpar och pannor. Inga synliga anslutningar, alla anslutningar i toppen och botten. Volymen kan enkelt utökas med volymökningstanken AHP.
AHPH 10-300 är en estetiskt tilltalande, kompakt och flexibel ackumulatortank med laddslinga för tappvarmvatten. AHPH är speciellt användbar för att kombinera med Nibe värmepumpar. Kopplas den som förvärmnignstank passar den bra till de flesta värmepumpar och pannor. Inga synliga anslutningar, alla anslutningar i toppen och botten. Volymen kan enkelt utökas med volymökningstanken AHP.
| RSK-nummer | 6519750 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 081036 |
| GTIN | - |
| Produkt | Ackumulatortank |
| Produktnamn | AHPH 10-300 |
| Dimension | - |
| Storlek | 300L, 620x600x1800mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 3,0/10 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | stående |
| Utförande | med laddslinga |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatortankar/Produktsortiment/NIBE-AHPAHPS/ |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 081036 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatortankar/Produktsortiment/NIBE-AHPAHPS/ |
|---|
| Värmeväxlare med dubbelseparation | Nej |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Max. överföringskapacitet 90/10-65 | 24 kW |
| Tappningskapacitet varmvatten vid 40 °C, kontinuerlig | 250 l/min |
| Laddningspump (värme) | Nej |
| Tappvattenpump | Nej |
| 3-vägs reglerventil | Nej |
| Reglerutrustning | Nej |
| Legionellaskydd | Nej |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 22 mm |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 22 mm |
| Dimension tillopp | 1" (25) |
| Höjd | 1800 mm |
| Bredd | 600 mm |
| Djup | 600 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331421336045 | ||
| Förpackningstyp | trähäck | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 710 | ||
| Bredd (mm) | 670 | ||
| Höjd (mm) | 2120 | ||
| Vikt (kg) | 139 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 6519750 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 081036 |
| GTIN | - |
| Produkt | Ackumulatortank |
| Produktnamn | AHPH 10-300 |
| Dimension | - |
| Storlek | 300L, 620x600x1800mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 3,0/10 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | stående |
| Utförande | med laddslinga |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatortankar/Produktsortiment/NIBE-AHPAHPS/ |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 081036 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatortankar/Produktsortiment/NIBE-AHPAHPS/ |
|---|
| Värmeväxlare med dubbelseparation | Nej |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Max. överföringskapacitet 90/10-65 | 24 kW |
| Tappningskapacitet varmvatten vid 40 °C, kontinuerlig | 250 l/min |
| Laddningspump (värme) | Nej |
| Tappvattenpump | Nej |
| 3-vägs reglerventil | Nej |
| Reglerutrustning | Nej |
| Legionellaskydd | Nej |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 22 mm |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 22 mm |
| Dimension tillopp | 1" (25) |
| Höjd | 1800 mm |
| Bredd | 600 mm |
| Djup | 600 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331421336045 | ||
| Förpackningstyp | trähäck | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 710 | ||
| Bredd (mm) | 670 | ||
| Höjd (mm) | 2120 | ||
| Vikt (kg) | 139 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |