Avaktiverad 2024-12-31
Inlagd: 2017-03-15
RSK-nr enhet: ST
NIBE AHPH är en lätthanterlig modulbyggd ackumulatortank med många anslutningsmöjligheter. Varje modul i systemet är 60 cm bred och har en effektiv isolering vilket innebär en låg energiförlust. NIBE AHPH producerar varmvatten genom en tappslinga och kan hantera höga effekter – upp till 24 kW stor värmepump, vilket innebär att dessa tekniktankar har en hög varmvattenkapacitet. Anslutning i flera olika nivåer möjliggör energitillförsel och uttag i flertalet kombinationer. Dockning sker mot värmepump eller annan extern värmekälla. NIBE AHPH kan utökas med NIBE AHP till önskad systemvolym.
NIBE AHPH är en lätthanterlig modulbyggd ackumulatortank med många anslutningsmöjligheter. Varje modul i systemet är 60 cm bred och har en effektiv isolering vilket innebär en låg energiförlust. NIBE AHPH producerar varmvatten genom en tappslinga och kan hantera höga effekter – upp till 24 kW stor värmepump, vilket innebär att dessa tekniktankar har en hög varmvattenkapacitet. Anslutning i flera olika nivåer möjliggör energitillförsel och uttag i flertalet kombinationer. Dockning sker mot värmepump eller annan extern värmekälla. NIBE AHPH kan utökas med NIBE AHP till önskad systemvolym.
| RSK-nummer | 6519788 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 256120 |
| GTIN | 7331421500187 |
| Produkt | Ackumulatortank |
| Produktnamn | AHPH 10-300 |
| Dimension | Ø22 x G25 |
| Storlek | 250/17l, 620x600x1800mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 3,0/10bar, max +85°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ackumulering och förvärmning |
| Utförande | med laddslinga |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78579 |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 256120 |
|---|
| GTIN | 7331421500187 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78579 |
|---|
| Volym/Innehåll | 250 l |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Vertikal placering | Nej |
| Höjd | 2120 mm |
| Bredd | 670 mm |
| Djup | 710 mm |
| Anslutning tappkallvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 22 mm |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 22 mm |
| Energieffektivitetsklass | C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 710 | ||
| Bredd (mm) | 670 | ||
| Höjd (mm) | 2120 | ||
| Vikt (kg) | 139 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6519788.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6519788.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6519788.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_30_6519788.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_30_6519788.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_30_6519788.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_30_6519788.pdf |
| RSK-nummer | 6519788 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 256120 |
| GTIN | 7331421500187 |
| Produkt | Ackumulatortank |
| Produktnamn | AHPH 10-300 |
| Dimension | Ø22 x G25 |
| Storlek | 250/17l, 620x600x1800mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 3,0/10bar, max +85°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ackumulering och förvärmning |
| Utförande | med laddslinga |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78579 |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 256120 |
|---|
| GTIN | 7331421500187 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78579 |
|---|
| Volym/Innehåll | 250 l |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Vertikal placering | Nej |
| Höjd | 2120 mm |
| Bredd | 670 mm |
| Djup | 710 mm |
| Anslutning tappkallvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 22 mm |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 22 mm |
| Energieffektivitetsklass | C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 710 | ||
| Bredd (mm) | 670 | ||
| Höjd (mm) | 2120 | ||
| Vikt (kg) | 139 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6519788.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6519788.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6519788.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_30_6519788.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_30_6519788.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_30_6519788.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_30_6519788.pdf |