Avaktiverad 2017-10-06
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2012-11-08
RSK-nr enhet: ST
AHPS 10-300 är en estetiskt tilltalande, kompakt och flexibel ackumulatortank. AHPS är speciellt användbar för att kombinera solvärme med Nibe värmepumpar. Kopplas den som förvärmnignstank passar den bra till de flesta värmepumpar och pannor. Inga synliga anslutningar, alla anslutningar i toppen och botten. Volymen kan enkelt utökas med volymökningstanken AHP.
AHPS 10-300 är en estetiskt tilltalande, kompakt och flexibel ackumulatortank. AHPS är speciellt användbar för att kombinera solvärme med Nibe värmepumpar. Kopplas den som förvärmnignstank passar den bra till de flesta värmepumpar och pannor. Inga synliga anslutningar, alla anslutningar i toppen och botten. Volymen kan enkelt utökas med volymökningstanken AHP.
| RSK-nummer | 6861627 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 056283 |
| GTIN | 7331421329269 |
| Produkt | Ackumulatortank |
| Produktnamn | AHPS 10-300 |
| Dimension | - |
| Storlek | 300L, 620x600x1800mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 2,5bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | med solslinga |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatortankar/Produktsortiment/NIBE-AHPAHPS/ |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 056283 |
|---|
| GTIN | 7331421329269 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatortankar/Produktsortiment/NIBE-AHPAHPS/ |
|---|
| Värmeväxlare med dubbelseparation | Nej |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tappningskapacitet varmvatten vid 40 °C, kontinuerlig | 250 l/min |
| Laddningspump (värme) | Nej |
| Tappvattenpump | Nej |
| 3-vägs reglerventil | Nej |
| Reglerutrustning | Nej |
| Legionellaskydd | Nej |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 22 mm |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 22 mm |
| Höjd | 1800 mm |
| Bredd | 600 mm |
| Djup | 600 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331421329269 | ||
| Förpackningstyp | trähäck | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 710 | ||
| Bredd (mm) | 670 | ||
| Höjd (mm) | 2120 | ||
| Vikt (kg) | 145 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_30_6861627.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_30_6861627.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6861627.pdf |
| RSK-nummer | 6861627 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 056283 |
| GTIN | 7331421329269 |
| Produkt | Ackumulatortank |
| Produktnamn | AHPS 10-300 |
| Dimension | - |
| Storlek | 300L, 620x600x1800mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 2,5bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | med solslinga |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatortankar/Produktsortiment/NIBE-AHPAHPS/ |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 056283 |
|---|
| GTIN | 7331421329269 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatortankar/Produktsortiment/NIBE-AHPAHPS/ |
|---|
| Värmeväxlare med dubbelseparation | Nej |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tappningskapacitet varmvatten vid 40 °C, kontinuerlig | 250 l/min |
| Laddningspump (värme) | Nej |
| Tappvattenpump | Nej |
| 3-vägs reglerventil | Nej |
| Reglerutrustning | Nej |
| Legionellaskydd | Nej |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 22 mm |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 22 mm |
| Höjd | 1800 mm |
| Bredd | 600 mm |
| Djup | 600 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331421329269 | ||
| Förpackningstyp | trähäck | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 710 | ||
| Bredd (mm) | 670 | ||
| Höjd (mm) | 2120 | ||
| Vikt (kg) | 145 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_30_6861627.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_30_6861627.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6861627.pdf |