Inlagd: 2019-03-18
RSK-nr enhet: ST
IBE AHPS S300 är en lätthanterlig modulbyggd ackumulatortank med många anslutningsmöjligheter. Varje modul i systemet är 60 cm bred och har en effektiv isolering vilket innebär en låg energiförlust. NIBE AHPS S300 producerar varmvatten genom en tappslinga och kan hantera höga effekter – upp till 24 kW stor värmepump, vilket innebär att dessa tekniktankar har en hög varmvattenkapacitet. Anslutning i flera olika nivåer möjliggör energitillförsel och uttag i flertalet kombinationer. Dockning sker mot värmepump eller annan extern värmekälla. NIBE AHPS S300 kan utökas med NIBE AHP S till önskad systemvolym. NIBE AHPS S300 erbjuder både en inbyggd tappslinga för varmvattenproduktion och en solslinga.
IBE AHPS S300 är en lätthanterlig modulbyggd ackumulatortank med många anslutningsmöjligheter. Varje modul i systemet är 60 cm bred och har en effektiv isolering vilket innebär en låg energiförlust. NIBE AHPS S300 producerar varmvatten genom en tappslinga och kan hantera höga effekter – upp till 24 kW stor värmepump, vilket innebär att dessa tekniktankar har en hög varmvattenkapacitet. Anslutning i flera olika nivåer möjliggör energitillförsel och uttag i flertalet kombinationer. Dockning sker mot värmepump eller annan extern värmekälla. NIBE AHPS S300 kan utökas med NIBE AHP S till önskad systemvolym. NIBE AHPS S300 erbjuder både en inbyggd tappslinga för varmvattenproduktion och en solslinga.
| RSK-nummer | 6519875 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 080136 |
| GTIN | 7331421338209 |
| Produkt | Ackumulatortank |
| Produktnamn | AHPS S10-300 |
| Dimension | Ø22 x G25 |
| Storlek | 250/17l, 620x600x1800mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 3/10bar, max +85°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ackumulering och förvärmning |
| Utförande | med solslinga |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78883 |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 080136 |
|---|
| GTIN | 7331421338209 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78883 |
|---|
| Volym/Innehåll | 250 l |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Vertikal placering | Nej |
| Höjd | 2120 mm |
| Bredd | 670 mm |
| Djup | 710 mm |
| Anslutning tappkallvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 22 mm |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 22 mm |
| Energieffektivitetsklass | C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331421338209 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 710 | ||
| Bredd (mm) | 670 | ||
| Höjd (mm) | 2120 | ||
| Vikt (kg) | 145 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6519875.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6519875.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_30_6519875.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_30_6519875.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_30_6519875.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_30_6519875.pdf |
| RSK-nummer | 6519875 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 080136 |
| GTIN | 7331421338209 |
| Produkt | Ackumulatortank |
| Produktnamn | AHPS S10-300 |
| Dimension | Ø22 x G25 |
| Storlek | 250/17l, 620x600x1800mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 3/10bar, max +85°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ackumulering och förvärmning |
| Utförande | med solslinga |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännlackerad |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78883 |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 080136 |
|---|
| GTIN | 7331421338209 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78883 |
|---|
| Volym/Innehåll | 250 l |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Vertikal placering | Nej |
| Höjd | 2120 mm |
| Bredd | 670 mm |
| Djup | 710 mm |
| Anslutning tappkallvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 22 mm |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 22 mm |
| Energieffektivitetsklass | C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331421338209 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 710 | ||
| Bredd (mm) | 670 | ||
| Höjd (mm) | 2120 | ||
| Vikt (kg) | 145 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6519875.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6519875.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_30_6519875.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_30_6519875.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_30_6519875.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_30_6519875.pdf |