Inlagd: 2021-10-26
RSK-nr enhet: ST
Slingtank 300 med 1x25 meter varmvattenslinga (cu 22 mm á 5,5 l), anslutning 1 ¼”, uttag för två elpatroner 2", ett dykrör för givare, avtappning/termometer ¾", rektangulär. Lämplig som första tank i vedsystem.
Slingtank 300 med 1x25 meter varmvattenslinga (cu 22 mm á 5,5 l), anslutning 1 ¼”, uttag för två elpatroner 2", ett dykrör för givare, avtappning/termometer ¾", rektangulär. Lämplig som första tank i vedsystem.
| RSK-nummer | 6519937 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 589912001 |
| GTIN | 7333077102111 |
| Produkt | Slingtank |
| Produktnamn | CTC AT 1. 300/25 |
| Dimension | DN20,DN35,DN50 |
| Storlek | 300l, 637x600x1638mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | max 3bar, maxtemp +100°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | stående, för varmvatten/värme |
| Utförande | med 20m varmvattenslinga |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | stål/PUR/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | Reshöjd 1665mm |
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/ackumulatortankar |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 589912001 |
|---|
| GTIN | 7333077102111 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/ackumulatortankar |
|---|
| Material tank panna/beredare | Koppar |
|---|---|
| Material ytterhölje | Stål |
| Ytskydd i tank | Obehandlad |
| Volym/Innehåll | 287,5 l |
| Max. drifttemperatur | 100 °C |
| Max. arbetstryck | 3 bar |
| Material isolering | PUR (polyuretan) |
| Med dykrör | Ja |
| Återcirkulationsanslutning | Ja |
| Med avtappningsmöjlighet | Ja |
| Vertikal placering | Ja |
| Höjd | 1650 mm |
| Bredd | 600 mm |
| Djup | 637 mm |
| Anslutning tappkallvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 22 mm |
| Anslutning tappvarmvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 22 mm |
| Anslutning cirkulationsledning | Invändig gänga |
| Dimension cirkulationsledning (Nominell diameter) | 1 1/4" (32) |
| Energieffektivitetsklass | C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077102111 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 700 | ||
| Bredd (mm) | 750 | ||
| Höjd (mm) | 1750 | ||
| Vikt (kg) | 124 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6519847.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6519847.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_31_6519937.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_31_6519937.pdf |
| RSK-nummer | 6519937 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 589912001 |
| GTIN | 7333077102111 |
| Produkt | Slingtank |
| Produktnamn | CTC AT 1. 300/25 |
| Dimension | DN20,DN35,DN50 |
| Storlek | 300l, 637x600x1638mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | max 3bar, maxtemp +100°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | stående, för varmvatten/värme |
| Utförande | med 20m varmvattenslinga |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | stål/PUR/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | Reshöjd 1665mm |
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/ackumulatortankar |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 589912001 |
|---|
| GTIN | 7333077102111 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://ctc.se/produkter/ackumulatortankar |
|---|
| Material tank panna/beredare | Koppar |
|---|---|
| Material ytterhölje | Stål |
| Ytskydd i tank | Obehandlad |
| Volym/Innehåll | 287,5 l |
| Max. drifttemperatur | 100 °C |
| Max. arbetstryck | 3 bar |
| Material isolering | PUR (polyuretan) |
| Med dykrör | Ja |
| Återcirkulationsanslutning | Ja |
| Med avtappningsmöjlighet | Ja |
| Vertikal placering | Ja |
| Höjd | 1650 mm |
| Bredd | 600 mm |
| Djup | 637 mm |
| Anslutning tappkallvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 22 mm |
| Anslutning tappvarmvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 22 mm |
| Anslutning cirkulationsledning | Invändig gänga |
| Dimension cirkulationsledning (Nominell diameter) | 1 1/4" (32) |
| Energieffektivitetsklass | C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333077102111 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 700 | ||
| Bredd (mm) | 750 | ||
| Höjd (mm) | 1750 | ||
| Vikt (kg) | 124 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_31_6519847.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_31_6519847.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_31_6519937.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_31_6519937.pdf |