Inlagd: 2022-08-25
RSK-nr enhet: ST
Produkten är utformad för att användas som bufferttank för både värme- och kylsystem. Ersätter Accu A50 (RSK 646 5994) från utgången av Augusti 2022.
Produkten är utformad för att användas som bufferttank för både värme- och kylsystem. Ersätter Accu A50 (RSK 646 5994) från utgången av Augusti 2022.
| RSK-nummer | 6222007 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8000483 |
| GTIN | 7070644009243 |
| Produkt | Ackumulatortank |
| Produktnamn | OSO Accu A60 |
| Dimension | 430x750mm (ØxH) |
| Storlek | 60 liter |
| Tryck/Flöde/Temp | 10 bar/98°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ackumulatortank värme/kyla |
| Utförande | rostfri |
|---|---|
| Färg | vit/grå |
| Ytbehandling | lackerad stål/plast |
| Material | stål/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 8000483 |
|---|
| GTIN | 7070644009243 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för centralvärme | Ja |
|---|---|
| Lämplig för kyla | Ja |
| Lämplig för värmepump | Ja |
| Tankmaterial | Rostfritt stål |
| Material ytterhölje | Stål |
| Med isolering | Ja |
| Material isolering | PUR (polyuretan) |
| Volym/Innehåll | 57 l |
| Höjd | 750 mm |
| Diameter | 430 mm |
| Diameter utan isolering | 350 mm |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Max. temperatur | 99 °C |
| Anslutning 1 | Invändig gänga |
| Anslutningsmått 1 | 1" |
| Anslutning 2 | Invändig gänga |
| Anslutningsmått 2 | Övrigt |
| Med dykrör | Nej |
| Med elpatron | Nej |
| Med anslutning för temperaturavkännnare | Ja |
| Antal anslutningar för temperaturavkännnare | 1 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 450 | ||
| Bredd (mm) | 450 | ||
| Höjd (mm) | 785 | ||
| Vikt (kg) | 18 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_600_6222007.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 6222007 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8000483 |
| GTIN | 7070644009243 |
| Produkt | Ackumulatortank |
| Produktnamn | OSO Accu A60 |
| Dimension | 430x750mm (ØxH) |
| Storlek | 60 liter |
| Tryck/Flöde/Temp | 10 bar/98°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ackumulatortank värme/kyla |
| Utförande | rostfri |
|---|---|
| Färg | vit/grå |
| Ytbehandling | lackerad stål/plast |
| Material | stål/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 8000483 |
|---|
| GTIN | 7070644009243 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för centralvärme | Ja |
|---|---|
| Lämplig för kyla | Ja |
| Lämplig för värmepump | Ja |
| Tankmaterial | Rostfritt stål |
| Material ytterhölje | Stål |
| Med isolering | Ja |
| Material isolering | PUR (polyuretan) |
| Volym/Innehåll | 57 l |
| Höjd | 750 mm |
| Diameter | 430 mm |
| Diameter utan isolering | 350 mm |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Max. temperatur | 99 °C |
| Anslutning 1 | Invändig gänga |
| Anslutningsmått 1 | 1" |
| Anslutning 2 | Invändig gänga |
| Anslutningsmått 2 | Övrigt |
| Med dykrör | Nej |
| Med elpatron | Nej |
| Med anslutning för temperaturavkännnare | Ja |
| Antal anslutningar för temperaturavkännnare | 1 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 450 | ||
| Bredd (mm) | 450 | ||
| Höjd (mm) | 785 | ||
| Vikt (kg) | 18 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_600_6222007.pdf |
|---|---|