Inlagd: 2017-03-15
RSK-nr enhet: ST
NIBE VPA är en dubbelmantlad varmvattenberedare och ackumulatortank med stort vattenmagasin som i första hand är avsedd för anslutning till värmepumpar alternativt andra värmekällor. NIBE VPA klarar en temperatur på upp till 90 °C och är försedd med uttag för elpatron samt givarrör. Den miljövänliga och effektiva isoleringen gör att tanken har en mycket låg energiförlust. Isoleringen är demonterbar för att underlätta vid installation.
NIBE VPA är en dubbelmantlad varmvattenberedare och ackumulatortank med stort vattenmagasin som i första hand är avsedd för anslutning till värmepumpar alternativt andra värmekällor. NIBE VPA klarar en temperatur på upp till 90 °C och är försedd med uttag för elpatron samt givarrör. Den miljövänliga och effektiva isoleringen gör att tanken har en mycket låg energiförlust. Isoleringen är demonterbar för att underlätta vid installation.
| RSK-nummer | 6883199 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082033 |
| GTIN | 7331421500262 |
| Produkt | Vattenvärmare |
| Produktnamn | VPA 200/70 |
| Dimension | 28 mm |
| Storlek | 204/76l, Ø682x1300 mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 2,5/10bar, max +90°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | dubbelmantlad kopparfodrad |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännnlackerad |
| Material | plåt/kopparfordrad |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78585 |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 082033 |
|---|
| GTIN | 7331421500262 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78585 |
|---|
| Material tank panna/beredare | Koppar |
|---|---|
| Volym/Innehåll | 260 l |
| Max. drifttemperatur | 90 °C |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Höjd | 1527 mm |
| Bredd | 716 mm |
| Djup | 716 mm |
| Diameter | 689 mm |
| Anslutning tappkallvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 28 mm |
| Anslutning tappvarmvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 28 mm |
| Energieffektivitetsklass | C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 640 | ||
| Bredd (mm) | 620 | ||
| Höjd (mm) | 1900 | ||
| Vikt (kg) | 160 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6883199.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_30_6883199.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6883199.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6883199.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_30_6883199.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_30_6883199.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_30_6883199.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_30_6883199.pdf |
| RSK-nummer | 6883199 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082033 |
| GTIN | 7331421500262 |
| Produkt | Vattenvärmare |
| Produktnamn | VPA 200/70 |
| Dimension | 28 mm |
| Storlek | 204/76l, Ø682x1300 mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 2,5/10bar, max +90°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | dubbelmantlad kopparfodrad |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | brännnlackerad |
| Material | plåt/kopparfordrad |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78585 |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 082033 |
|---|
| GTIN | 7331421500262 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78585 |
|---|
| Material tank panna/beredare | Koppar |
|---|---|
| Volym/Innehåll | 260 l |
| Max. drifttemperatur | 90 °C |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Höjd | 1527 mm |
| Bredd | 716 mm |
| Djup | 716 mm |
| Diameter | 689 mm |
| Anslutning tappkallvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 28 mm |
| Anslutning tappvarmvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 28 mm |
| Energieffektivitetsklass | C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 640 | ||
| Bredd (mm) | 620 | ||
| Höjd (mm) | 1900 | ||
| Vikt (kg) | 160 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6883199.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_30_6883199.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6883199.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6883199.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_30_6883199.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_30_6883199.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_30_6883199.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_30_6883199.pdf |