Avaktiverad 2017-10-06
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2005-08-23
RSK-nr enhet: ST
VPA 300/200-Cu har vattenmagasin av invändigt kopparfodrad stålplåt, volym 300 liter. Volym i mantelrum 190 liter. VPA är speciellt lämplig för anslutning till värmepump. Dessutom försedd med 2 anslutningar för 2"-elpatroner. VPA har avtagbar isolering för enklare intransport m.m.
VPA 300/200-Cu har vattenmagasin av invändigt kopparfodrad stålplåt, volym 300 liter. Volym i mantelrum 190 liter. VPA är speciellt lämplig för anslutning till värmepump. Dessutom försedd med 2 anslutningar för 2"-elpatroner. VPA har avtagbar isolering för enklare intransport m.m.
| RSK-nummer | 6861619 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 088710 |
| GTIN | 7331421322055 |
| Produkt | Varmvattenberedare |
| Produktnamn | VPA 300/200 |
| Dimension | 28mm |
| Storlek | 300/190L 750x1790mm (ØxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 9/ 2,5 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | dubbelmantlad kopparfodrad |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | plast |
| Material | kopparfodrad/stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatortankar/Produktsortiment/VPA/ |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 088710 |
|---|
| GTIN | 7331421322055 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatortankar/Produktsortiment/VPA/ |
|---|
| Värmeväxlare med dubbelseparation | Nej |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 9 bar |
| Max. överföringskapacitet 90/10-65 | 10 kW |
| Laddningspump (värme) | Nej |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 28 mm |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 28 mm |
| Dimension tillopp | 1 1/2" (40) |
| Dimension retur | 1 1/2" (40) |
| Höjd | 1700 mm |
| Bredd | 750 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | trähäck | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 828 | ||
| Bredd (mm) | 828 | ||
| Höjd (mm) | 1950 | ||
| Vikt (kg) | 220 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_30_6861619.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_30_6861619.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_30_6861616_gruppfil.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_30_6861619.pdf |
| RSK-nummer | 6861619 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 088710 |
| GTIN | 7331421322055 |
| Produkt | Varmvattenberedare |
| Produktnamn | VPA 300/200 |
| Dimension | 28mm |
| Storlek | 300/190L 750x1790mm (ØxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 9/ 2,5 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | dubbelmantlad kopparfodrad |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | plast |
| Material | kopparfodrad/stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatortankar/Produktsortiment/VPA/ |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 088710 |
|---|
| GTIN | 7331421322055 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.nibe.se/Produkter/Ackumulatortankar/Produktsortiment/VPA/ |
|---|
| Värmeväxlare med dubbelseparation | Nej |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 9 bar |
| Max. överföringskapacitet 90/10-65 | 10 kW |
| Laddningspump (värme) | Nej |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 28 mm |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 28 mm |
| Dimension tillopp | 1 1/2" (40) |
| Dimension retur | 1 1/2" (40) |
| Höjd | 1700 mm |
| Bredd | 750 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | trähäck | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 828 | ||
| Bredd (mm) | 828 | ||
| Höjd (mm) | 1950 | ||
| Vikt (kg) | 220 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_30_6861619.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_30_6861619.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_30_6861616_gruppfil.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_30_6861619.pdf |