Inlagd: 2017-02-03
RSK-nr enhet: ST
NIBE VPA är en dubbelmantlad varmvattenberedare och ackumulatortank med stort vattenmagasin som i första hand är avsedd för anslutning till värmepumpar alternativt andra värmekällor. NIBE VPA klarar en temperatur på upp till 90 °C och är försedd med uttag för elpatron samt givarrör. Den miljövänliga och effektiva isoleringen gör att tanken har en mycket låg energiförlust. Isoleringen är demonterbar för att underlätta vid installation.
NIBE VPA är en dubbelmantlad varmvattenberedare och ackumulatortank med stort vattenmagasin som i första hand är avsedd för anslutning till värmepumpar alternativt andra värmekällor. NIBE VPA klarar en temperatur på upp till 90 °C och är försedd med uttag för elpatron samt givarrör. Den miljövänliga och effektiva isoleringen gör att tanken har en mycket låg energiförlust. Isoleringen är demonterbar för att underlätta vid installation.
| RSK-nummer | 6883194 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082025 |
| GTIN | 7331421336700 |
| Produkt | Varmvattenberedare |
| Produktnamn | VPA 300/200 E |
| Dimension | 35mm |
| Storlek | 295/193l 852x1782mm (ØxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 10/3 bar, max 90°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | dubbelmantlad Emaljerad |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | stål/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78585 |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 082025 |
|---|
| GTIN | 7331421336700 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78585 |
|---|
| Material tank panna/beredare | Övrigt |
|---|---|
| Volym/Innehåll | 300 l |
| Max. drifttemperatur | 90 °C |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Höjd | 1757 mm |
| Bredd | 879 mm |
| Djup | 879 mm |
| Diameter | 852 mm |
| Anslutning tappkallvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 35 mm |
| Anslutning tappvarmvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 35 mm |
| Energieffektivitetsklass | C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 966 | ||
| Bredd (mm) | 966 | ||
| Höjd (mm) | 2000 | ||
| Vikt (kg) | 194 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6883194.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6883194.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6883194.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_30_6883194.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_30_6883194.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_30_6883194.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_30_6883194.pdf |
| RSK-nummer | 6883194 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082025 |
| GTIN | 7331421336700 |
| Produkt | Varmvattenberedare |
| Produktnamn | VPA 300/200 E |
| Dimension | 35mm |
| Storlek | 295/193l 852x1782mm (ØxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 10/3 bar, max 90°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | dubbelmantlad Emaljerad |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | stål/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78585 |
| RSK flik | 17 Vatten-/Medievärmare/Tankar/Växlare |
| Tillverkarens artikelnummer | 082025 |
|---|
| GTIN | 7331421336700 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://professional.nibe.eu/sv/productgroup/15510/subgroup/15528/product/78585 |
|---|
| Material tank panna/beredare | Övrigt |
|---|---|
| Volym/Innehåll | 300 l |
| Max. drifttemperatur | 90 °C |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Höjd | 1757 mm |
| Bredd | 879 mm |
| Djup | 879 mm |
| Diameter | 852 mm |
| Anslutning tappkallvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappkallvatten | 35 mm |
| Anslutning tappvarmvatten | Rörände |
| Utvändig rördiameter tappvarmvatten | 35 mm |
| Energieffektivitetsklass | C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 966 | ||
| Bredd (mm) | 966 | ||
| Höjd (mm) | 2000 | ||
| Vikt (kg) | 194 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | |
| Nästlad energimärkningsetikett | |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_30_6883194.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_30_6883194.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_30_6883194.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_30_6883194.pdf |
| Energimärkningsetikett (PNG) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL2/ENERGYMARKINGLABEL2_30_6883194.png |
| Nästlad energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/NESTEDEML/NESTEDEML_30_6883194.svg |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_30_6883194.pdf |