Inlagd: 2023-06-07
RSK-nr enhet: ST
Väggmonterad inomhusdel till värmepump. Inomhusdel SDX används tillsammans med en utomhusdel för att värma och kyla olika lokaler som lager, idrottshallar, affärer och kommersiella lokaler. Den finns med EC-motor, kapslingsklass IP56 eller AC-motor, kapslingsklass IP44. Lamelldelningen gör SDX lämplig även i dammiga miljöer.
Väggmonterad inomhusdel till värmepump. Inomhusdel SDX används tillsammans med en utomhusdel för att värma och kyla olika lokaler som lager, idrottshallar, affärer och kommersiella lokaler. Den finns med EC-motor, kapslingsklass IP56 eller AC-motor, kapslingsklass IP44. Lamelldelningen gör SDX lämplig även i dammiga miljöer.
| RSK-nummer | 6708036 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 449520 |
| GTIN | 7393410838619 |
| Produkt | Värmepump, innedel |
| Produktnamn | SDXEC12 |
| Dimension | 3/8"-5/8" |
| Storlek | 740x670x780mm (BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V~ |
| Funktion | fläktluft, värmare/kylare DX |
| Utförande | för anslutning till värmepump |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | galvaniserad/lackerad |
| Material | stålplåt |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | passar alla värmepumpsmärken |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/sdxec12--inomhusdel/p1354241 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 449520 |
|---|
| GTIN | 7393410838619 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/sdxec12--inomhusdel/p1354241 |
|---|
| Modell/Utförande | Single-split |
|---|---|
| Aktiv princip | Kyla och värme |
| Modell inomhusenhet | Vägg (hög) |
| Typ av köldmedium | R32 |
| Anslutningsspänning | 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Enhetens säkringsstorlek | 0,55 A |
| Kylkapacitet | 9,1 - 9,1 kW |
| Värmekapacitet | 10,5 - 10,5 kW |
| Höjd | 670 mm |
| Bredd | 740 mm |
| Djup | 780 mm |
| Färg | Vit |
| Luftflöde kylning | 2000 - 2000 m³/h |
| Luftflöde uppvärmning | 2000 - 2000 m³/h |
| Ljudnivå | 51 - 51 dB(A) |
| Med luftreningsfilter | Nej |
| Med luktfilter | Nej |
| Med fjärrstyrning | Nej |
| Med trådlös fjärrkontroll | Nej |
| Med tidur/timer | Nej |
| Kondensvattenpump ingår | Ja |
| Vikt | 46 kg |
| Kompatibel med Apple HomeKit | Nej |
| Med stöd för IFTTT | Nej |
| Kompatibel med Google Assistant | Nej |
| Kompatibel med Amazon Alexa | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410838619 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 790 | ||
| Bredd (mm) | 590 | ||
| Höjd (mm) | 760 | ||
| Vikt (kg) | 48 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_6708036.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6708036.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_94_6708036.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_94_6708036.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_94_6708036.pdf |
| RSK-nummer | 6708036 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 449520 |
| GTIN | 7393410838619 |
| Produkt | Värmepump, innedel |
| Produktnamn | SDXEC12 |
| Dimension | 3/8"-5/8" |
| Storlek | 740x670x780mm (BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V~ |
| Funktion | fläktluft, värmare/kylare DX |
| Utförande | för anslutning till värmepump |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | galvaniserad/lackerad |
| Material | stålplåt |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | passar alla värmepumpsmärken |
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/sdxec12--inomhusdel/p1354241 |
| RSK flik | 16 Radiatorer/Konvektorer/Värmare |
| Tillverkarens artikelnummer | 449520 |
|---|
| GTIN | 7393410838619 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://shop.frico.net/sv-SE/sdxec12--inomhusdel/p1354241 |
|---|
| Modell/Utförande | Single-split |
|---|---|
| Aktiv princip | Kyla och värme |
| Modell inomhusenhet | Vägg (hög) |
| Typ av köldmedium | R32 |
| Anslutningsspänning | 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Enhetens säkringsstorlek | 0,55 A |
| Kylkapacitet | 9,1 - 9,1 kW |
| Värmekapacitet | 10,5 - 10,5 kW |
| Höjd | 670 mm |
| Bredd | 740 mm |
| Djup | 780 mm |
| Färg | Vit |
| Luftflöde kylning | 2000 - 2000 m³/h |
| Luftflöde uppvärmning | 2000 - 2000 m³/h |
| Ljudnivå | 51 - 51 dB(A) |
| Med luftreningsfilter | Nej |
| Med luktfilter | Nej |
| Med fjärrstyrning | Nej |
| Med trådlös fjärrkontroll | Nej |
| Med tidur/timer | Nej |
| Kondensvattenpump ingår | Ja |
| Vikt | 46 kg |
| Kompatibel med Apple HomeKit | Nej |
| Med stöd för IFTTT | Nej |
| Kompatibel med Google Assistant | Nej |
| Kompatibel med Amazon Alexa | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393410838619 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 790 | ||
| Bredd (mm) | 590 | ||
| Höjd (mm) | 760 | ||
| Vikt (kg) | 48 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_94_6708036.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_94_6708036.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_94_6708036.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_94_6708036.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_94_6708036.pdf |