Avaktiverad 2022-12-31
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2000-03-06
RSK-nr enhet: ST
Praktisk handdukstork i klassisk design. Känslan av torra, varma handdukar efter ett bad eller dusch kan egentligen aldrig beskrivas, den ska upplevas. RS modellen har en inbyggd dimmer med 2-polig brytare. Termostaten är anpassad så att yttemperaturen inte överstiger ca 60°C även om torken är belastad med t ex handdukar. Levereras med dold elanslutning , men är även anpassad för utanpåliggande montage. Höger eller vänster montage. IP44, CE, S.
Praktisk handdukstork i klassisk design. Känslan av torra, varma handdukar efter ett bad eller dusch kan egentligen aldrig beskrivas, den ska upplevas. RS modellen har en inbyggd dimmer med 2-polig brytare. Termostaten är anpassad så att yttemperaturen inte överstiger ca 60°C även om torken är belastad med t ex handdukar. Levereras med dold elanslutning , men är även anpassad för utanpåliggande montage. Höger eller vänster montage. IP44, CE, S.
| RSK-nummer | 8757733 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 9412961 |
| GTIN | 7350021290076 |
| Produkt | Elhanddukstork |
| Produktnamn | CM-1-RS |
| Dimension | - |
| Storlek | 650x745mm (BxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 80W |
| Funktion | elektrisk |
| Utförande | RS styrning med dimmer |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | stål |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://somathermhd.se/handdukstorkar/elektriska/taserud-el/cm-1/ |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 9412961 |
|---|
| GTIN | 7350021290076 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://somathermhd.se/handdukstorkar/elektriska/taserud-el/cm-1/ |
|---|
| Utförande radiator/handdukstork | Rak |
|---|---|
| Typ av kollektor | Vänster och höger |
| Material | Stål |
| Med fläkt | Nej |
| Med tidsbrytare/timer | Nej |
| Färg | Övrigt |
| Glansvärde | Blank |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Adaptiv (självlärande) | Nej |
| Förbrukningsindikator | Nej |
| Kan styras via app | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7350021290076 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 70 | ||
| Bredd (mm) | 670 | ||
| Höjd (mm) | 800 | ||
| Vikt (kg) | 5,1 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 7350021296078 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 690 | ||
| Bredd (mm) | 370 | ||
| Höjd (mm) | 825 | ||
| Vikt (kg) | 27 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_27_8756612_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_27_8756662_gruppfil.pdf |
| RSK-nummer | 8757733 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 9412961 |
| GTIN | 7350021290076 |
| Produkt | Elhanddukstork |
| Produktnamn | CM-1-RS |
| Dimension | - |
| Storlek | 650x745mm (BxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 80W |
| Funktion | elektrisk |
| Utförande | RS styrning med dimmer |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | stål |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://somathermhd.se/handdukstorkar/elektriska/taserud-el/cm-1/ |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 9412961 |
|---|
| GTIN | 7350021290076 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://somathermhd.se/handdukstorkar/elektriska/taserud-el/cm-1/ |
|---|
| Utförande radiator/handdukstork | Rak |
|---|---|
| Typ av kollektor | Vänster och höger |
| Material | Stål |
| Med fläkt | Nej |
| Med tidsbrytare/timer | Nej |
| Färg | Övrigt |
| Glansvärde | Blank |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Adaptiv (självlärande) | Nej |
| Förbrukningsindikator | Nej |
| Kan styras via app | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7350021290076 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 70 | ||
| Bredd (mm) | 670 | ||
| Höjd (mm) | 800 | ||
| Vikt (kg) | 5,1 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 7350021296078 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 690 | ||
| Bredd (mm) | 370 | ||
| Höjd (mm) | 825 | ||
| Vikt (kg) | 27 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_27_8756612_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_27_8756662_gruppfil.pdf |