Avaktiverad 2022-12-31
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2011-11-30
RSK-nr enhet: ST
Modern handdukstork med stram och stilren form. Känslan av torra, varma handdukar efter ett bad eller dusch kan egentligen aldrig beskrivas, den ska upplevas. RS modellen har en inbyggd dimmer med 2-polig brytare. Termostaten är anpassad så att yttemperaturen inte överstiger ca 60°C även om torken är belastad med t ex handdukar. Levereras med dold elanslutning , men är även anpassad för utanpåliggande montage. Höger eller vänster montage. IP44, CE, S.
Modern handdukstork med stram och stilren form. Känslan av torra, varma handdukar efter ett bad eller dusch kan egentligen aldrig beskrivas, den ska upplevas. RS modellen har en inbyggd dimmer med 2-polig brytare. Termostaten är anpassad så att yttemperaturen inte överstiger ca 60°C även om torken är belastad med t ex handdukar. Levereras med dold elanslutning , men är även anpassad för utanpåliggande montage. Höger eller vänster montage. IP44, CE, S.
| RSK-nummer | 8756876 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 9412275 |
| GTIN | - |
| Produkt | Elhanddukstork |
| Produktnamn | LS 1200 RS |
| Dimension | - |
| Storlek | 525x1215mm (BxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 1x230V 135W |
| Funktion | elektrisk |
| Utförande | RS styrning med dimmer |
|---|---|
| Färg | borstad krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | stål |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://somathermhd.se/handdukstorkar/elektriska/solvik-el/ls-1200/ |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 9412275 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://somathermhd.se/handdukstorkar/elektriska/solvik-el/ls-1200/ |
|---|
| Material | Stål |
|---|---|
| Med fläkt | Nej |
| Med tidsbrytare/timer | Nej |
| Färg | Övrigt |
| Glansvärde | Matt |
| Bredd | 590 mm |
| Höjd | 1260 mm |
| Djup | 80 mm |
| Vikt | 8,9 kg |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Adaptiv (självlärande) | Nej |
| Förbrukningsindikator | Nej |
| Kan styras via app | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 80 | ||
| Bredd (mm) | 590 | ||
| Höjd (mm) | 1260 | ||
| Vikt (kg) | 9,1 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 8756876 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 9412275 |
| GTIN | - |
| Produkt | Elhanddukstork |
| Produktnamn | LS 1200 RS |
| Dimension | - |
| Storlek | 525x1215mm (BxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 1x230V 135W |
| Funktion | elektrisk |
| Utförande | RS styrning med dimmer |
|---|---|
| Färg | borstad krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | stål |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://somathermhd.se/handdukstorkar/elektriska/solvik-el/ls-1200/ |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 9412275 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://somathermhd.se/handdukstorkar/elektriska/solvik-el/ls-1200/ |
|---|
| Material | Stål |
|---|---|
| Med fläkt | Nej |
| Med tidsbrytare/timer | Nej |
| Färg | Övrigt |
| Glansvärde | Matt |
| Bredd | 590 mm |
| Höjd | 1260 mm |
| Djup | 80 mm |
| Vikt | 8,9 kg |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Adaptiv (självlärande) | Nej |
| Förbrukningsindikator | Nej |
| Kan styras via app | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 80 | ||
| Bredd (mm) | 590 | ||
| Höjd (mm) | 1260 | ||
| Vikt (kg) | 9,1 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |