Avaktiverad 2021-12-31
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2013-11-26
RSK-nr enhet: ST
Modern handdukstork med välvda tvärgående rör. Känslan av torra, varma handdukar efter ett bad eller dusch kan egentligen aldrig beskrivas, den ska upplevas. RS modellen har en inbyggd dimmer med 2-polig brytare. Termostaten är anpassad så att yttemperaturen inte överstiger ca 60°C även om torken är belastad med t ex handdukar. Elanslutning på höger sida. IP44, CE, S.
Modern handdukstork med välvda tvärgående rör. Känslan av torra, varma handdukar efter ett bad eller dusch kan egentligen aldrig beskrivas, den ska upplevas. RS modellen har en inbyggd dimmer med 2-polig brytare. Termostaten är anpassad så att yttemperaturen inte överstiger ca 60°C även om torken är belastad med t ex handdukar. Elanslutning på höger sida. IP44, CE, S.
| RSK-nummer | 8759590 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 94 133 42 |
| GTIN | 7350021294722 |
| Produkt | Handdukstork |
| Produktnamn | LSH-7-RS |
| Dimension | - |
| Storlek | 400x940mm (BxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V 80W |
| Funktion | elektrisk |
| Utförande | RS styrning med dimmer |
|---|---|
| Färg | borstad-krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | stål/flermaterial |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://somathermhd.se/handdukstorkar/elektriska/strand-el/ls-7/ |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 94 133 42 |
|---|
| GTIN | 7350021294722 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://somathermhd.se/handdukstorkar/elektriska/strand-el/ls-7/ |
|---|
| Utförande radiator/handdukstork | Böjd |
|---|---|
| Typ av kollektor | Höger |
| Svirvelbar | Nej |
| Form strålningsrör | Rund |
| Material | Stål |
| Med fläkt | Nej |
| Placering reglerpanel | Övrigt |
| Lämplig för trådlös fjärrkontroll | Nej |
| Med fjärrstyrning | Nej |
| Effektstyrning | Mekanisk |
| Med tidsbrytare/timer | Nej |
| Färg | Övrigt |
| Glansvärde | Blank |
| Bredd | 435 mm |
| Höjd | 965 mm |
| Djup | 175 mm |
| Vikt | 6,4 kg |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Skyddsklass (IEC 61140) | I |
| Digital indikering | Nej |
| Lämplig för bussanslutning | Nej |
| Programmerbar | Nej |
| Adaptiv (självlärande) | Nej |
| Förbrukningsindikator | Nej |
| Kan styras via app | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 105 | ||
| Bredd (mm) | 480 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 7 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 8759590 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 94 133 42 |
| GTIN | 7350021294722 |
| Produkt | Handdukstork |
| Produktnamn | LSH-7-RS |
| Dimension | - |
| Storlek | 400x940mm (BxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V 80W |
| Funktion | elektrisk |
| Utförande | RS styrning med dimmer |
|---|---|
| Färg | borstad-krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | stål/flermaterial |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://somathermhd.se/handdukstorkar/elektriska/strand-el/ls-7/ |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 94 133 42 |
|---|
| GTIN | 7350021294722 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://somathermhd.se/handdukstorkar/elektriska/strand-el/ls-7/ |
|---|
| Utförande radiator/handdukstork | Böjd |
|---|---|
| Typ av kollektor | Höger |
| Svirvelbar | Nej |
| Form strålningsrör | Rund |
| Material | Stål |
| Med fläkt | Nej |
| Placering reglerpanel | Övrigt |
| Lämplig för trådlös fjärrkontroll | Nej |
| Med fjärrstyrning | Nej |
| Effektstyrning | Mekanisk |
| Med tidsbrytare/timer | Nej |
| Färg | Övrigt |
| Glansvärde | Blank |
| Bredd | 435 mm |
| Höjd | 965 mm |
| Djup | 175 mm |
| Vikt | 6,4 kg |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Skyddsklass (IEC 61140) | I |
| Digital indikering | Nej |
| Lämplig för bussanslutning | Nej |
| Programmerbar | Nej |
| Adaptiv (självlärande) | Nej |
| Förbrukningsindikator | Nej |
| Kan styras via app | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 105 | ||
| Bredd (mm) | 480 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 7 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |