Inlagd: 1998-08-27
RSK-nr enhet: M
Självbegränsande värmekabel för frostskydd av vattenledningar samt rör. Klipps i valfria längder från bobin. Halogenfrikabel som klara av att frostskydda rör upp till 50mm ned till -25ºC förutsatt att röret har isolerats minst 30mm eller grävs ner i mark minst 50cm. Kan förläggas såväl i som utanpå rör. Max 60m invändigt rör & 100m utvändigt rör.
Självbegränsande värmekabel för frostskydd av vattenledningar samt rör. Klipps i valfria längder från bobin. Halogenfrikabel som klara av att frostskydda rör upp till 50mm ned till -25ºC förutsatt att röret har isolerats minst 30mm eller grävs ner i mark minst 50cm. Kan förläggas såväl i som utanpå rör. Max 60m invändigt rör & 100m utvändigt rör.
| RSK-nummer | 2404858 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 13037056 |
| GTIN | 7340074401048 |
| Produkt | Värmekabel |
| Produktnamn | Axjo Defrost Water |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V 10 W/m vid 5°C i luft |
| Funktion | självbegränsande, frostskydd |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | svart med blå rand |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.nexans.se/eservice/Sweden-sv_SE/navigate_228735/DEFROST_WATER.html |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 13037056 |
|---|
| GTIN | 7340074401048 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.nexans.se/eservice/Sweden-sv_SE/navigate_228735/DEFROST_WATER.html |
|---|
| Märkspänning | 230 V |
|---|---|
| Max. hålltemperatur | 45 °C |
| Uppvärmningseffekt | 11 W/m |
| Diameter | 7 mm |
| Höjd | 7 mm |
| Bredd | 7 mm |
| Längd | 300 m |
| Färg | Svart |
| Tillämpning | Varmhållning av rör |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | 7340074401048 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 7 | ||
| Höjd (mm) | 7 | ||
| Vikt (kg) | 0,07 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_493_2404858.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_493_2405121.pdf |
| RSK-nummer | 2404858 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 13037056 |
| GTIN | 7340074401048 |
| Produkt | Värmekabel |
| Produktnamn | Axjo Defrost Water |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V 10 W/m vid 5°C i luft |
| Funktion | självbegränsande, frostskydd |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | svart med blå rand |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.nexans.se/eservice/Sweden-sv_SE/navigate_228735/DEFROST_WATER.html |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 13037056 |
|---|
| GTIN | 7340074401048 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.nexans.se/eservice/Sweden-sv_SE/navigate_228735/DEFROST_WATER.html |
|---|
| Märkspänning | 230 V |
|---|---|
| Max. hålltemperatur | 45 °C |
| Uppvärmningseffekt | 11 W/m |
| Diameter | 7 mm |
| Höjd | 7 mm |
| Bredd | 7 mm |
| Längd | 300 m |
| Färg | Svart |
| Tillämpning | Varmhållning av rör |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | 7340074401048 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 7 | ||
| Höjd (mm) | 7 | ||
| Vikt (kg) | 0,07 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_493_2404858.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_493_2405121.pdf |