RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2022-05-04
RSK-nr enhet: ST
Millimat/100 - 100 W/m² som är idealisk både till renovering samt för nybyggnation. Värmekabelmattan består av en 2-ledar serieresistiv värmekabel fäst på en självhäftande tunn glasfibermatta. Har Nexans patenterade skarv den integrerade skarven (Hidden splice). Värmekabeln levereras med en fabriksmonterad kallkabel. Nexans golvvärmesystem är idealiska i de flesta olika rum: exempelvis badrum, toaletter, hallar, vardagsrum, kök och lekrum för barn. Värmekabelmattan kan installeras på alla typer av underlag (jämna och stabila). Mattan är framtagen att förläggas i betong eller flytspackel. Ytmaterial kan vara klinker, sten, vinyl, parkett, laminat etc. Vid användning av parkett/laminat eller andra värmekänsliga material krävs en termostat med golvgivare som begränsar höga temperaturer. Värmekabelmattan kan enkelt formas efter rummet genom att man klipper i glasfibermattan. Se installationsanvisningen för mer förläggningsinformation.
Millimat/100 - 100 W/m² som är idealisk både till renovering samt för nybyggnation. Värmekabelmattan består av en 2-ledar serieresistiv värmekabel fäst på en självhäftande tunn glasfibermatta. Har Nexans patenterade skarv den integrerade skarven (Hidden splice). Värmekabeln levereras med en fabriksmonterad kallkabel. Nexans golvvärmesystem är idealiska i de flesta olika rum: exempelvis badrum, toaletter, hallar, vardagsrum, kök och lekrum för barn. Värmekabelmattan kan installeras på alla typer av underlag (jämna och stabila). Mattan är framtagen att förläggas i betong eller flytspackel. Ytmaterial kan vara klinker, sten, vinyl, parkett, laminat etc. Vid användning av parkett/laminat eller andra värmekänsliga material krävs en termostat med golvgivare som begränsar höga temperaturer. Värmekabelmattan kan enkelt formas efter rummet genom att man klipper i glasfibermattan. Se installationsanvisningen för mer förläggningsinformation.
| RSK-nummer | 2304429 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 13563109 |
| GTIN | 7045210055979 |
| Produkt | Golvvärmematta |
| Produktnamn | Millimat/100 1000W |
| Dimension | - |
| Storlek | 20x0,5m |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 1000W |
| Funktion | - |
| Utförande | matta |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | 60800 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 13563109 |
|---|
| GTIN | 7045210055979 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Värmekabel |
|---|---|
| Med stödmatta | Ja |
| Fixering värmeledare | Limmad |
| Självhäftande | Ja |
| Anslutningsspänning | 230 - 230 V |
| Ansluten last | 1000 - 1000 W |
| Effekt | 100 W/m² |
| Värmeledarlast | 10 W/m |
| Resistans | 52,9 Ohm |
| Antal kalla ledare | 3 |
| Längd på kalla ledare | 2500 mm |
| Lämplig för fuktiga utrymmen | Ja |
| Lämplig till uppvärmning av utomhusyta | Nej |
| Lämplig till uppvärmning av takyta | Nej |
| Yta | 10 m² |
| Längd | 20000 mm |
| Bredd | 500 mm |
| Tjocklek | 4,5 mm |
| Med styrenhet | Nej |
| Med rumstermostat | Nej |
| Med golvtemperatursensor | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7045210055979 | ||
| Förpackningstyp | Ask | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 263 | ||
| Bredd (mm) | 263 | ||
| Höjd (mm) | 580 | ||
| Vikt (kg) | 6,2 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 2304429 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 13563109 |
| GTIN | 7045210055979 |
| Produkt | Golvvärmematta |
| Produktnamn | Millimat/100 1000W |
| Dimension | - |
| Storlek | 20x0,5m |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 1000W |
| Funktion | - |
| Utförande | matta |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | 60800 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 13563109 |
|---|
| GTIN | 7045210055979 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Värmekabel |
|---|---|
| Med stödmatta | Ja |
| Fixering värmeledare | Limmad |
| Självhäftande | Ja |
| Anslutningsspänning | 230 - 230 V |
| Ansluten last | 1000 - 1000 W |
| Effekt | 100 W/m² |
| Värmeledarlast | 10 W/m |
| Resistans | 52,9 Ohm |
| Antal kalla ledare | 3 |
| Längd på kalla ledare | 2500 mm |
| Lämplig för fuktiga utrymmen | Ja |
| Lämplig till uppvärmning av utomhusyta | Nej |
| Lämplig till uppvärmning av takyta | Nej |
| Yta | 10 m² |
| Längd | 20000 mm |
| Bredd | 500 mm |
| Tjocklek | 4,5 mm |
| Med styrenhet | Nej |
| Med rumstermostat | Nej |
| Med golvtemperatursensor | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7045210055979 | ||
| Förpackningstyp | Ask | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 263 | ||
| Bredd (mm) | 263 | ||
| Höjd (mm) | 580 | ||
| Vikt (kg) | 6,2 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |