RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-10-24
RSK-nr enhet: ST
Värmekabeln är anpassad för att enklare möta kraven i BBR på maximalt installerad eleffekt med avseende på energianvändning i nya byggnader. Förläggs med 30-60 W/m2 i avjämningsmassa. Tunn PVC-fri tvåledarkabel med inbyggd återledare och 2,5 m kallkabel. Försumbara magnetiska och elektriska fält. Anslutningsspänning 230 V. Förpackningen innehåller universalskylt samt instruktion. Kompletteras med klocktermostat för optimal energieffektivitet. Godkänd av SEMKO, bastyp SS 424 24 11:1992: 90 CM. 12 års garanti tillgänglig. Kan utökas till 20 år om installationen är utförd av en Certified PRO-installatör.
Värmekabeln är anpassad för att enklare möta kraven i BBR på maximalt installerad eleffekt med avseende på energianvändning i nya byggnader. Förläggs med 30-60 W/m2 i avjämningsmassa. Tunn PVC-fri tvåledarkabel med inbyggd återledare och 2,5 m kallkabel. Försumbara magnetiska och elektriska fält. Anslutningsspänning 230 V. Förpackningen innehåller universalskylt samt instruktion. Kompletteras med klocktermostat för optimal energieffektivitet. Godkänd av SEMKO, bastyp SS 424 24 11:1992: 90 CM. 12 års garanti tillgänglig. Kan utökas till 20 år om installationen är utförd av en Certified PRO-installatör.
| RSK-nummer | 2463512 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | SZ18300126 |
| GTIN | 5414506015614 |
| Produkt | Värmekabel |
| Produktnamn | T2GREEN-40M/T0/SD |
| Dimension | Ø=5mm |
| Storlek | 40m |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 228W / 230V |
| Funktion | för komfortvärme |
| Utförande | utan termostat |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/flermaterial |
| Standard | SS4242411:1992 |
| Övrig info | 5W/m |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | SZ18300126 |
|---|
| GTIN | 5414506015614 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Kabeltyp | 2-ledare |
|---|---|
| Kontinuerlig kraft | Ja |
| Självbegränsande | Nej |
| Märkspänning | 230 V |
| Max. hålltemperatur | 90 °C |
| Uppvärmningseffekt | 5 W/m |
| Avskärmning | Fläta/Flätning |
| Material avskärmning | Koppar |
| Ytbehandling avskärmning | Förtent |
| Diameter | 5 mm |
| Längd | 40 m |
| Färg | Grön |
| Tillämpning | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5414506015614 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 75 | ||
| Bredd (mm) | 360 | ||
| Höjd (mm) | 375 | ||
| Vikt (kg) | 2,15 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 64 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 2463512 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | SZ18300126 |
| GTIN | 5414506015614 |
| Produkt | Värmekabel |
| Produktnamn | T2GREEN-40M/T0/SD |
| Dimension | Ø=5mm |
| Storlek | 40m |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 228W / 230V |
| Funktion | för komfortvärme |
| Utförande | utan termostat |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/flermaterial |
| Standard | SS4242411:1992 |
| Övrig info | 5W/m |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | SZ18300126 |
|---|
| GTIN | 5414506015614 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Kabeltyp | 2-ledare |
|---|---|
| Kontinuerlig kraft | Ja |
| Självbegränsande | Nej |
| Märkspänning | 230 V |
| Max. hålltemperatur | 90 °C |
| Uppvärmningseffekt | 5 W/m |
| Avskärmning | Fläta/Flätning |
| Material avskärmning | Koppar |
| Ytbehandling avskärmning | Förtent |
| Diameter | 5 mm |
| Längd | 40 m |
| Färg | Grön |
| Tillämpning | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5414506015614 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 75 | ||
| Bredd (mm) | 360 | ||
| Höjd (mm) | 375 | ||
| Vikt (kg) | 2,15 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 64 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |