RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2022-04-28
RSK-nr enhet: ST
Värmekabelenheterna som kan användas i ett flertal olika applikation. TXLP/2R Nordic 10W/m används i förstahand till golvvärme när man flyttspacklar in den i golv, andra användningsområden är markvärme anläggningar. Varje värmekabelenhet har Nexans patenterade skarv, den integrerade skarven (Hidden Splice) som är märkt ****** =>SPLICE<= ****** direkt på kabeln där skarven mellan kallkabeln samt värmekabeln är. TXLP/2R Nordic är 100% vatten/fukt tätt i skarven samt i den fabriks gjorda ändavslutet. Vid applikation - markanläggning kan kabelen köras på 400V vilket ger 30W/m.
Värmekabelenheterna som kan användas i ett flertal olika applikation. TXLP/2R Nordic 10W/m används i förstahand till golvvärme när man flyttspacklar in den i golv, andra användningsområden är markvärme anläggningar. Varje värmekabelenhet har Nexans patenterade skarv, den integrerade skarven (Hidden Splice) som är märkt ****** =>SPLICE<= ****** direkt på kabeln där skarven mellan kallkabeln samt värmekabeln är. TXLP/2R Nordic är 100% vatten/fukt tätt i skarven samt i den fabriks gjorda ändavslutet. Vid applikation - markanläggning kan kabelen köras på 400V vilket ger 30W/m.
| RSK-nummer | 2304410 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 13533609 |
| GTIN | 7045210068924 |
| Produkt | Golvvärmekabel |
| Produktnamn | TXLP/2R 10W/m 1300W |
| Dimension | - |
| Storlek | 130m |
| Tryck/Flöde/Temp | max temp 65° |
| Effekt/Eldata | 1300W |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | 60800 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 13533609 |
|---|
| GTIN | 7045210068924 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Kabeltyp | 2-ledare |
|---|---|
| Märkspänning | 230 V |
| Max. hålltemperatur | 65 °C |
| Uppvärmningseffekt | 10 W/m |
| Avskärmning | Folie |
| Material avskärmning | Aluminium |
| Ytbehandling avskärmning | Ingen |
| Diameter | 7 mm |
| Höjd | 7 mm |
| Bredd | 7 mm |
| Längd | 130 m |
| Färg | Blå |
| Tillämpning | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7045210068924 | ||
| Förpackningstyp | Ask | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 378 | ||
| Bredd (mm) | 384 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 8,6 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 2304410 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 13533609 |
| GTIN | 7045210068924 |
| Produkt | Golvvärmekabel |
| Produktnamn | TXLP/2R 10W/m 1300W |
| Dimension | - |
| Storlek | 130m |
| Tryck/Flöde/Temp | max temp 65° |
| Effekt/Eldata | 1300W |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | 60800 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 13533609 |
|---|
| GTIN | 7045210068924 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Kabeltyp | 2-ledare |
|---|---|
| Märkspänning | 230 V |
| Max. hålltemperatur | 65 °C |
| Uppvärmningseffekt | 10 W/m |
| Avskärmning | Folie |
| Material avskärmning | Aluminium |
| Ytbehandling avskärmning | Ingen |
| Diameter | 7 mm |
| Höjd | 7 mm |
| Bredd | 7 mm |
| Längd | 130 m |
| Färg | Blå |
| Tillämpning | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7045210068924 | ||
| Förpackningstyp | Ask | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 378 | ||
| Bredd (mm) | 384 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 8,6 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |