RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-09-29
RSK-nr enhet: ST
Raychem EM-Defrost-Mat används för att tina upp tjäle, så att grävarbeten kan utföras även om marken har frusit. Med EM-Defrost-Mat kan gräv- och byggprojekt genomföras också under vinterhalvåret. Tjältiningsmattans gula färg och dess reflexränder på ovansidan gör den väl synlig på långt avstånd. EM-Defrost-Mat levereras med påmonterad stickpropp och en kallkabellängd på 3 meter. Utrustad med bärhandtag som gör den enkel att bära och transportera. Öglor på sidorna för fixering eller upphängning. Inbyggt överhettningsskydd. Godkänd och certifierad av Semko. Användarmanual medföljer.
Raychem EM-Defrost-Mat används för att tina upp tjäle, så att grävarbeten kan utföras även om marken har frusit. Med EM-Defrost-Mat kan gräv- och byggprojekt genomföras också under vinterhalvåret. Tjältiningsmattans gula färg och dess reflexränder på ovansidan gör den väl synlig på långt avstånd. EM-Defrost-Mat levereras med påmonterad stickpropp och en kallkabellängd på 3 meter. Utrustad med bärhandtag som gör den enkel att bära och transportera. Öglor på sidorna för fixering eller upphängning. Inbyggt överhettningsskydd. Godkänd och certifierad av Semko. Användarmanual medföljer.
| RSK-nummer | 2438557 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1244-018413 |
| GTIN | 5414506018967 |
| Produkt | Tjältiningsmatta |
| Produktnamn | EM-DEFROST-MAT |
| Dimension | - |
| Storlek | 3,0m2 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 1000 |
| Funktion | - |
| Utförande | IP67 |
|---|---|
| Färg | gul |
| Ytbehandling | - |
| Material | PVC |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1244-018413 |
|---|
| GTIN | 5414506018967 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Värmekabel |
|---|---|
| Med stödmatta | Nej |
| Fixering värmeledare | Sydd |
| Självhäftande | Nej |
| Anslutningsspänning | 230 - 230 V |
| Ansluten last | 0 - 1000 W |
| Effekt | 300 W/m² |
| Värmeledarlast | 20 W/m |
| Resistans | 53 Ohm |
| Antal kalla ledare | 1 |
| Längd på kalla ledare | 3000 mm |
| Lämplig för fuktiga utrymmen | Ja |
| Lämplig till uppvärmning av utomhusyta | Ja |
| Lämplig till uppvärmning av takyta | Nej |
| Yta | 3 m² |
| Längd | 3100 mm |
| Bredd | 1150 mm |
| Tjocklek | 20 mm |
| Med styrenhet | Nej |
| Med rumstermostat | Nej |
| Med golvtemperatursensor | Nej |
| Kan styras via app | Nej |
| Kompatibel med Google Assistant | Nej |
| Kompatibel med Amazon Alexa | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5414506018967 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1150 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 10 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 9 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1230 | ||
| Bredd (mm) | 835 | ||
| Höjd (mm) | 1010 | ||
| Vikt (kg) | 112 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 2438557 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1244-018413 |
| GTIN | 5414506018967 |
| Produkt | Tjältiningsmatta |
| Produktnamn | EM-DEFROST-MAT |
| Dimension | - |
| Storlek | 3,0m2 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 1000 |
| Funktion | - |
| Utförande | IP67 |
|---|---|
| Färg | gul |
| Ytbehandling | - |
| Material | PVC |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1244-018413 |
|---|
| GTIN | 5414506018967 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Värmekabel |
|---|---|
| Med stödmatta | Nej |
| Fixering värmeledare | Sydd |
| Självhäftande | Nej |
| Anslutningsspänning | 230 - 230 V |
| Ansluten last | 0 - 1000 W |
| Effekt | 300 W/m² |
| Värmeledarlast | 20 W/m |
| Resistans | 53 Ohm |
| Antal kalla ledare | 1 |
| Längd på kalla ledare | 3000 mm |
| Lämplig för fuktiga utrymmen | Ja |
| Lämplig till uppvärmning av utomhusyta | Ja |
| Lämplig till uppvärmning av takyta | Nej |
| Yta | 3 m² |
| Längd | 3100 mm |
| Bredd | 1150 mm |
| Tjocklek | 20 mm |
| Med styrenhet | Nej |
| Med rumstermostat | Nej |
| Med golvtemperatursensor | Nej |
| Kan styras via app | Nej |
| Kompatibel med Google Assistant | Nej |
| Kompatibel med Amazon Alexa | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5414506018967 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1150 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 10 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 9 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1230 | ||
| Bredd (mm) | 835 | ||
| Höjd (mm) | 1010 | ||
| Vikt (kg) | 112 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |