RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-09-20
RSK-nr enhet: ST
SEMKO-godkänd. Värmekabeln är godkänd för förläggning i dricksvattenledningar. Driftspänning 230V. Max 60 m invändig förläggning. Vid förläggning invändigt i vattenrör monteras ETL FrostGuard med ETL-GLAND-01 vattentät genomföring, alternativt Raychem Y-koppling med integrerad vattentät genomföring. Pålitlig med lång livslängd: 10 års utökad produktgaranti tillgänglig, underhållsfri. För ökad temperatur- och energikontroll, komplettera med Raychem FrostGuard-ECO plug-in termostat. Beställs separat.
SEMKO-godkänd. Värmekabeln är godkänd för förläggning i dricksvattenledningar. Driftspänning 230V. Max 60 m invändig förläggning. Vid förläggning invändigt i vattenrör monteras ETL FrostGuard med ETL-GLAND-01 vattentät genomföring, alternativt Raychem Y-koppling med integrerad vattentät genomföring. Pålitlig med lång livslängd: 10 års utökad produktgaranti tillgänglig, underhållsfri. För ökad temperatur- och energikontroll, komplettera med Raychem FrostGuard-ECO plug-in termostat. Beställs separat.
| RSK-nummer | 2463027 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1244-022828 |
| GTIN | 5414506024944 |
| Produkt | Värmekabel |
| Produktnamn | ETL frostguard |
| Dimension | - |
| Storlek | L=45m |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för frostskydd |
| Utförande | med 2m sladdställ & stickpropp |
|---|---|
| Färg | flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1244-022828 |
|---|
| GTIN | 5414506024944 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Kabeltyp | 2-ledare |
|---|---|
| Kontinuerlig kraft | Nej |
| Självbegränsande | Ja |
| Märkspänning | 230 V |
| Max. hålltemperatur | 65 °C |
| Uppvärmningseffekt | 12 W/m |
| Avskärmning | Fläta/Flätning |
| Material avskärmning | Koppar |
| Ytbehandling avskärmning | Övrigt |
| Höjd | 8,5 mm |
| Bredd | 5,8 mm |
| Längd | 40 m |
| Färg | Svart |
| Tillämpning | Varmhållning av rör |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5414506024944 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 240 | ||
| Bredd (mm) | 96 | ||
| Höjd (mm) | 295 | ||
| Vikt (kg) | 4,91 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 2463027 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1244-022828 |
| GTIN | 5414506024944 |
| Produkt | Värmekabel |
| Produktnamn | ETL frostguard |
| Dimension | - |
| Storlek | L=45m |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för frostskydd |
| Utförande | med 2m sladdställ & stickpropp |
|---|---|
| Färg | flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1244-022828 |
|---|
| GTIN | 5414506024944 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Kabeltyp | 2-ledare |
|---|---|
| Kontinuerlig kraft | Nej |
| Självbegränsande | Ja |
| Märkspänning | 230 V |
| Max. hålltemperatur | 65 °C |
| Uppvärmningseffekt | 12 W/m |
| Avskärmning | Fläta/Flätning |
| Material avskärmning | Koppar |
| Ytbehandling avskärmning | Övrigt |
| Höjd | 8,5 mm |
| Bredd | 5,8 mm |
| Längd | 40 m |
| Färg | Svart |
| Tillämpning | Varmhållning av rör |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5414506024944 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 240 | ||
| Bredd (mm) | 96 | ||
| Höjd (mm) | 295 | ||
| Vikt (kg) | 4,91 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |